Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransız aydınları Alman teröriste yataklık yapmış

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2000 - 00:01

  YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKAN GERÇEK

  Daniel Cohn-Bendit, Serge July ve Regis Debray, Baader-Meinhof çetesini Fransa'da nasıl sakladılar?

  ARALARINDA Avrupa Parlamentosu üyesi Daniel Cohn-Bendit'in ve Liberation gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Serge July'nin de bulunduğu Fransız aydınlarının 1969 yılında Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (Rote Armee Fraksion - RAF) kurucusu ve liderleri Andreas Baader'le Gudrun Ensslin'e ‘yardım ve yataklık yaptığı’ ortaya çıktı.

  Liberation gazetesinin hikayesini anlatan ‘Liberation - Une Biographie’ adlı kitabın yazarı Jean Guisnel olayı şöyle anlatıyor:

  2 Haziran 1967 günü İran Şahı karşıtı bir gösteri sırasında Alman polisi Bruno Ohnesorge adlı öğrenciyi öldürmüştü. Bu trajediyle başlayan olaylar devam etti ve 3 Nisan 1969'da Frankfurt'ta iki büyük mağaza ‘ABD’nin Vietnam'da yaptığı katliamı protesto etmek için' kundaklandı.

  Bu olayları çıkaran küçük radikal grubun liderleri, Ekim 1968'de, 3 yıl hapse mahkum olmuş ve şartlı olarak serbest bırakılmıştı. Sonradan Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (Rote Armee Fraksion - RAF) kurucusu ve lideri sıfatıyla ‘tarihe geçecek olan’ Andreas Baader ve Gudrun Ensslin Almanya'dan kaçtılar.

  İşte hikayenin asıl ‘heyecanlı’ bölümü burada başlıyor. Jean Guisnel, Türk kamuoyunun da tanıdığı birçok Fransız aydının iki kanun kaçağı teröriste nasıl ‘yardım ve yataklık’ yaptığını adım adım anlatıyor:

  KIZIL DANY PARİS'E GÖNDERDİ

  İki eylemci Fransa'ya kaçmadan önce Paris'te kendilerini gizleyecek birisini bulmaya çalışıyorlar. Bunun için de yarı Fransız olan ve Mayıs 1968 olaylarına önderlik ettiği için sınırdışı edilen Daniel Cohn-Bendit'den yardım istiyorlar. ‘Kızıl Dany’ onlara Paris'te bir isim veriyor.

  MARCEL BOUGUEREAU PARİS’TE KARŞILADI

  Baader ve Ensslin 1969 yılında bir gece Liberation'un o tarihteki yayın yönetmeni Marcel Bouguereau'nun kapısını çalıyor. Ünlü gazeteci de ‘Kızıl Dany’nin selamıyla gelen' iki teröristi geri çeviremeyip saklayacak bir yer aramaya başlıyor.

  REGİS DEBRAY'NİN EVİNDE KALDILAR

  Ve Buguereau sonunda ‘Bolivya’da hapiste olan bir arkadaşlarının boş evini' Baader ve Ensslin'e tahsis ediyor. Söz konusu arkadaş, Che Guevera'yla omuz omuza çatışırken Bolivya'da esir düşen ve hapse atılan Fransız araştırmacı yazar Regis Debray'den başkası değildi.

  SERGE JULY'DEN YARDIM ALDILAR

  İki teröriste cep harçlığı ve üstbaş da temin eden Buguereau, aklı fikri yakıp yıkmakta olan ve ‘Fransız devrimcilerle tanışmalıyım’ diye tutturan Baader'i Maocu Proteler Sol Örgütü'nün hızlı bir militanına emanet ediyor. Buguereau'nun ‘Odada ikimiz yalnızdık ama Serge sanki halk kitlelerine nutuk atıyordu. Bir ara boş bulunarak arkama döndüm ve ‘kime böyle nutuk atıyor' diye baktım' dediği bu Maocu militan da Liberation'un şimdiki yayın yönetmeni olan Serge July idi.

  İki terörist Paris'te saklandıktan sonra Almanya'ya dönecekler, Kızıl Ordu Fraksiyonu'nu kuracaklar, ve yakalanıp hücrelerinde ‘intihar ettirilmiş halde' bulununcaya kadar çok kan dökeceklerdi. Alman eylemcilere yol gösteren, para ve ev temin edenler ise araştırmacı, gazeteci, politikacı kimlikleriyle yükselmeye devam ettiler.

  Fransa'nın önde gelen dört aydını, 1969 yılında Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun iki lideri Andreas Baader ve Gudrun Ensslin'in Almanya'dan kaçmasına ve Paris'te aylarca gizlenmesine yardım etmiş. İşte Daniel Cohn-Bendit, Serge July, Marcel Bouguereau ve Regis Debray'nin işlediği ‘yardım ve yataklık suçu!’

  Bugün kim, nerede, ne yapıyor?

  1969 yılında Alman polisinin aradığı iki eylemciye ‘yardım ve yataklık' yapan 4 Fransız aydını bugün nerede, ne yapıyor?

  Daniel Cohn-Bendit

  Paris'teki Mayıs 1968 olaylarının önderi ‘Kızıl Dany' bugün Avrupa Parlamentosu üyesi ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı.

  Marcel Bouguereau

  60’ların sonunda Liberation’un yönetmeniydi. 1997'den beri Fransa'nın en ciddi haftalık dergilerinden Le Nouvel Observateur'de redaktör olarak çalışıyor.

  Regis Debray

  Fransa'da Cumhurbaşkanı danışmanlığı görevini bıraktığından beri konferanslar veriyor, araştırmalar yürütüyor, gazetelere makaleler yazıyor.

  Serge July

  Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Liberation'un Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni.

  Baader-Meinhof nasıl ‘intihar ettirildi'

  Andreas Baader Paris'te birkaç ay saklandıktan sonra Almanya'ya döndü ve Mayıs 1970'te yakalandı. Berlin'de kütüphaneye gitmek için izin aldığı sırada helikopterle kaçtı. Ve Gudrun Ensslin, Ulrike Meinhof, Holger Meins ve Jan Karl Raspe ile birlikte RAF'ı (Rote Armee Fraktion - Kızıl Ordu Fraksiyonu) kurdu. RAF başta Almanya'daki Amerikan üsleri ve basın holdingi Springer olmak üzere birçok hedefe kanlı saldırılar düzenledi. Üç aylık eylemlerin bilançosu 5 ölü ve birçok yaralıydı.

  Haziran 1972'de RAF'ın elebaşlarının hepsi yakalandı. Hücrede tutulmalarını protesto etmek için başlattıkları açlık grevinde 1.85 boyundaki Holger Meins 45 kiloya düşerek öldü. 1975'te çok zayıf oldukları için mahkemeye gelemeyen zanlıların davası başladı. Bu arada Ulrike Meinhof hücresinde asılı bulundu. 1977'de kalan üç terörist müebbed hapse mahkum edildiklerinde, destekçileri Liberation gazetesi kararı manşetten ‘Müebbed ölüm' manşetiyle verdi.

  Baader-Meinhof'un dışarıdaki militanları, lider kadrosunu kurtarmak için bir seri eylem yaptılar. Bunların en çok ses getireni ise Alman patronlarının patronu Hans Martin Schleyer'in (üç koruması ve şoförü öldürülerek) kaçırılması oldu. Rehine krizi sürerken bu kez de Lufthansa'nın bir uçağı, Baader grubuna taşeronluk yapan 4 Filistinli tarafından kaçırıldı. Kaptan pilotu yolcuların gözü önünde öldürülen uçağın yolcuları, bir askeri operasyonla kurtarıldı.

  Alman polisine göre, uçak kaçırma operasyonunun başarısızlığı üzerine RAF liderleri ölümü seçtiler. Ensslin demirlere asılı olarak, Baader ve Raspe ise kafalarına birer kurşun sıkılmış olarak bulundu. Kendi kalbine bir ekmek bıçağı sokan Möller ise yaralı kurtuldu. Dünya kamuoyu ‘RAF'çılar intihar ettirildi' derken, Alman işadamı da ölü bulunacaktı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı