Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'yı sarsan üç günde neler yaşandı

  hurriyet.com.tr
  11 Ocak 2015 - 01:52Son Güncelleme : 11 Ocak 2015 - 10:36

  Fransa, Çarşamba günkü Charlie Hebdo katliamından bu yana üst üste gelen yeni saldırı ve rehine krizi haberleriyle sarsıldı. Üçü saldırgan, 20 kişinin öldüğü olaylar, Fransa'ya korku dolu anlar yaşattı. Bugün ise yaşanan olaylarla ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı. Market saldırısından kurtulan rehinelerin 5 saat boyunca soğutma deposunda saklanarak hayatta kaldığı ortaya çıktı.

  Charlie Hebdo mizah dergisinin Paris'teki merkezine Kouachi kardeşlerce düzenlenen ve 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonraki gün yine başkentte, bir kadın polis memuru öldürüldü.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı PARİS'TE POLİSE ATEŞ AÇILDI: 1 ÖLÜ

  Cherif ve Said Kouachi kardeşler, Charlie Hebdo saldırısından tam iki gün sonra, yani Cuma sabah saatlerinde Paris'e 40 kilometre uzaklıktaki Dammartin-en-Goele kasabasındaki bir matbaada kıstırıldı. Saldırganlar, matbaadaki bir kişiyi de rehin aldı.

  POLİSE CEP TELEFONUNDAN BİLGİ VERDİ
  Olay sırasında matbaada olan iki kişiden biri olan grafik tasarımcısı lavabonun altına saklandı. Rehin alınan matbaa müdürü ise saldırganlardan Said’in yarasının tedavisine yardım edince serbest bırakıldı. Saklanan tasarımcı ise cep telefonuyla bir akrabasına ve polise bilgiler göndererek operasyona yardımcı oldu.

  Ardından bir başka rehine haberi, Paris'in doğusundaki Porte de Vincennes semtinden geldi.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı

  Paris'te ikinci saldırıda kadın polisi öldürüp kaçan kişi olduğu ve Kouachi kardeşleri de tanıdığı iddia edilen Amedy Coulibaly, bir koşer marketine girip içeridekileri rehin aldı. 32 yaşındaki Coulibaly, "Kouachi kardeşler kuşatması kaldırılmazsa tüm rehineleri öldürürüm" tehdidinde bulundu.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı
  Fransız polisi güvenlik çemberine aldığı marketin etrafında kuş uçurmadı. Bölgeden geçen motosikletli iki genci polis silah zoruyla böyle durdurdu.Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı
  Yere düşen gençler polis tarafından kelepçelendi.

  Her iki rehine krizinde de saatlerce süren bekleyişin ardından Fransız polisi, TSİ 18.00'da eşzamanlı operasyon düzenledi.

  Dammartin-en-Goele'deki operasyonda, matbaa binasından etrafa ateş açarak kaçmaya çalışan Kouachi kardeşler polis tarafından öldürüldü, rehine kurtarıldı.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı KOUACHI KARDEŞLER ÖLDÜRÜLDÜ

  Koşer marketindeki operasyonda ise Coulibaly'yi öldüren polisler, içeride dört rehinenin cansız bedeniyle karşılaştı. Saldırıdan kurtulanların 5 saat boyunca soğutma deposunda saklanarak hayatta kaldıkları ortaya çıktı.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı
  Marketten 15 rehine sağ kurtarıldı.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı MARKETTEKİ REHİNELERDEN KÖTÜ HABER

  Operasyonların tamamlanmasından kısa süre sonra, Fransa'nın güneyindeki Montpellier şehrindeki bir kuyumcuda iki kişi rehin alındı. Yerel basına göre olay bir hırsızlık vakası olarak başladı ancak daha sonra boyutu değişti ve iki saldırgan dükkandaki çalışanları rehin aldı.

  Fransayı sarsan üç günde neler yaşandı KUYUMCUDA REHİNE KRİZİ

  Kuyumcudaki rehine krizinde, polisle eylemci arasında yedi saat süren pazarlıklar sonuç verdi. Eylemci teslim oldu, iki rehine serbest kaldı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı