« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransa'ya karşı koyamadık

Avrupa Kadınlar Hentbol Şampiyonası Grup Eleme maçında Türkiye, deplasmanda Fransa'ya 34 - 25 yenildi.

FAİK GÜRSES - METZ / DHA
SON GÜNCELLEME

Karşılaşmaya Milli Takım 24 şehidimiz için kolunda siyah bantla çıktı ve maç başlamadan önce bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Aynı zamanda "Sevdamız Ay-Yıldız, Yalnız değilsiniz" pankartı dikkati çekiyordu.

YELİZLER SAHNE ALIYOR

Milli Takımımız güçlü rakibi önünde maça tutuk başladı ama 5. dakikadan sonra kolay yutulur bir lokma olmadığını gösterdi. Fransa ilk yarı içinde oyunu sürekli iki farklı önde götürsede, Milli Takımımız hücumda Yeliz Özel ve Yeliz Yılmaz ile Fransa önünde iyi direndi. Sevilay İmamoğlu Öcal ile maça başlayan Milli Takım kalecimizin hataları ile rakibine sayı verince, antrenör Hikmet Vurgun yerinde bir kararla Serpil Çapar'ı file önüne aldı. Nitekim Serpil'in başarılı kurtarışları ile Fransa'yı yakaladık. 20. dakikada skor 11-11 idi. Ancak Fransa'nın uzun oyuncuları Sıgnate Marıama ve bençten gelen Lacrabere Alexsandra'nın sürekli boyalı alana katetmeleri Fransa'ya ilk yarıda 4 tane 7 metre atışı sağladı. Son saniyelere iki farklı geriden girsek de, bir anlık savunma gafleti ile ilk yarıyı 19-16 yenik kapadık.

İKİNCİ YARI

Yine Fransa'nın hucümları ile devrenin başına iyi başlamadık. Nergiz'in iki dakimka cezası ile fark bir ara 4'e çıktı. Hucümda kısa kaldık ve set hucümunu iyi yapamadık. 41. dakika geçilirken İspanyol hakemler Fransa'nın iki oyuncusunu 10'ar saniye arayla iki dakika cezası verdi. Rakip beş kişi kaldı ve biz bu fırsatı iyi kullanamadık. Üstelik bir de kalecimiz Serpil Çapar'a iki dakika cezası verildi. Kaleye geçen üçüncü kaleci Derya yedi metre atışını kurtardı. Durum 23-20 Fransa lehine idi ve Milli Takım çok önemli bir Fast-Break atışından yararlanamadı. Durum 26-21 Fransa lehine oldu. Bu dakikadan sonra oyun disiplininden iyice uzaklaştıkca, hücumda verimimiz azaldı ve Fransa'nın Fast-Break'lerine karşı tutunamadık. Bitime 8 dakika kala durum 29-23 Fransa lehine idi. Sonraki dakikalarda iyice oyun disiplinini kaybettik ve Milliler salondan 34-25 yenik ayrıldı.

YELİZ ÖZEL MAÇIN EN İYİ SPORCUSU SEÇİLDİ

Kadın Hentbol Milli Takımı gruptaki ikinci maçını pazar günü Antalya Murat Paşa Süleyman Evcilmen Spor Salonu'nda saat 17.00'de Makedonya ile yapacak. Avrupa Hentbol Federasyonu maçın en iyisi olarak Türkiye'den Yeliz Özel ile Fransa'dan Lacrabere Alexsandra'yı seçti.

Salon: Les Arenes

Hakemler:Andreu Marin Lorente-Ignacio Garcia Serradilla (İspanya)

FRANSA: Leynaud Amandıne-Goudjo Amelıe (1), Dancette Blandıne (7), Ayglon Camılle (2) , Pıneau Allıson (1), Dembele Sıraba (4), Sıgnate Marıama (4) (Lacrabere Alexandra (6), Baudoın Paule (3), Mendy Claudıne (1), Kanto Nıno (3), Tervel Raphaelle (1), Tounkara Makaan (1)

TÜRKİYE: Sevilay İmamoğlu Öcal (Serpil Çapar, Derya Tınkaoğlu), Yeliz Özel (7), Gülsüm Mercimek (1), Yeliz Yılmaz (5), Fatma Akgün (2), Yasemin Şahin,(4) Çağla Yılmaz (1)-- (Esin Sağdıç (1), Serpil İskenderoğlu (1), Duygu Aydoğan (1), Perihan Topaloğlu (1), Nergiz Türkay (1), Didem Hoşgör)

İLK YARI: 19-16 (Fransa lehine)

SONUÇ:35-25 Fransa


Bunları da Beğenebilirsiniz