Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransa'dan karalama

  Mesude ERŞAN / İSTANBUL
  26 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ekim 1997 - 00:01

  Fransa Sağlık Bakanlığı, İstanbul'dan dönen bazı vatandaşlarında bir çeşit akciğer hastalığı olan 'lejyoner' hastalığı belirtilerinin görüldüğünü öne sürdü. Paris'te yapılan açıklamada, sözkonusu Fransızların, İstanbul'da bulundukları sürede Çemberlitaş'taki Festival adlı otelde kaldıkları belirtildi. Bakanlık, Türkiye'de bulunmuş Fransızların, ateş ve öksürük şikayetleri varsa, en kısa zamanda bir doktora başvurmaları tavsiyesinde bulundu.

  Görüşüne başvurduğumuz Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Salman ise kendilerine lejyoner hastalığının görüldüğü şeklinde herhangi bir şikayet ulaşmadığını söyledi. Haberin sansasyonel olduğunu belirten Dr. Salman, ''Türkiye'yi kötülemek için sansasyonel yapılan bir haber. Art niyet olabilir'' dedi.

  Bundan 4 yıl önce bir Damimarkalı ve bir İrlandalı turistte bu hastalığa raslandığını, ancak son yıllarda hiçbir vaka ortaya çıkmadığını bildiren Dr. Salman, ''İstanbul'da her bölgede olduğu gibi Aksaray ve Laleli'deki oteller de taranıyor. Buralardan su örnekleri alınıyor ve tahlil ediliyor.Ancak mikroba rastlanmadı'' dedi. Dr. Salman, şehir şebeke sularının da klor düzeyinin normal ve suların temiz olduğunu bildirdi. Dr. Salman, lejyoner hastalığının bir 'otel hastalığı' olduğunu belirterek, denetimlerin aralıksız sürdüğünü vurguladı.

  Öte yandan, Fransa'da olan otel sahibi Mümtaz Tekel'in görüşü alınamazken, Festival Oteli yöneticileri konu hakkında bilgileri olmadığını söylediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı