Dünya Haberleri

  Fransa'dan büyük destek

  Zeynep GÜRCANLI, Muammer ELVEREN / PARİS
  18.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa, Türkiye'nin, AB genişleme sürecine dahil edilmesi için büyük destek verdi. Paris'te Başbakan Mesut Yılmaz'la görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ‘Türkiye’nin AB üyeliği konusunda diğer adaylarla eşit kriterlerde değerlendirilmesini destekliyoruz' dedi. Ancak Chirac, Türk vatandaşlarının serbest dolaşımlarının ve Türk-Yunan sorunlarının bu yönde ilerlemeler için engel olduğunu da vurguladı.

  Paris'te yaklaşık 1.5 saat süren Yılmaz-Chirac görüşmesinin ana gündem maddesini Türkiye-AB ilişkileri oluşturdu. Chirac, Türkiye'nin, AB ülkeleriyle aday ülkeleri biraraya getirecek Avrupa Daimi Konferansı'na katılmasına tam destek verdiklerini bildirdi.

  Son dönemde AB içindeki en büyük endişesinin ‘Türkiye’yi savunmak' haline geldiğini söyleyen Chirac ‘Fransa, Türkiye’nin Avrupa'ya demir atmasını hem kendi istikrarı hem de bölgedeki istikrar açısından çok önemli bir unsur olduğuna inanıyor' dedi. Yılmaz ise, Türkiye'nin üyelik hakkını 1963 Ankara Antlaşmasıyla aldığını, AB'nin genişleme sürecine Aralık zirvesinde karar verileceğini vurguladı. Yılmaz ‘Fransa’nın ve özellikle sizin desteğiniz bizim için çok önemli. Zirvede, Türkiye'nin de genişlemenin bir parçası olması için destek vermenizi bekliyoruz' dedi.

  İKİ ENGEL

  Fransa'nın verdiği büyük desteğe rağmen, Chirac, Türk-AB genişlemesini iki önemli unsurun yavaşlattığını söyledi ve bunları ‘Serbest dolaşım ve Türk-Yunan ilişkileri’ olarak sıraladı. Chirac ‘Avrupa henüz Türk vatandaşlarına sınırlarını tamamen açmaya hazır değil’ dedi. Yılmaz ise, bu sorunun farkında olduklarını vurgulayarak ‘Türkiye’nin AB'ye tam üyelik hedefi kısa dönemli bir amaç değil. Serbest dolaşımı Avrupalılar için yaratacağı problemlerin farkındayız' diyerek, serbest dolaşımdan taviz verilebileceğini yineledi.

  Chirac, Türk-Yunan sorunları konusunda ise, bu alanda her iki tarafın da ilerleme sağlanması için çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı ‘İki ülke arasındaki sorunlar tutku ve duygularla değil, mantıkla ele alınmalı. Her iki taraf da buna dikkat etmeli’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı