Gündem Haberleri

  Fransa'dan bir veto daha

  Merve ERDİL / ANKARA
  08.07.2007 - 16:06 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin AB müzakerelerine başlamasına engel olan Fransa'dan bir çalım daha...<1>Yeni

  AB müzakere sürecinde Türkiye'ye engel üstüne engel çıkaran, "Akdeniz Birliği üyeliği" tavsiyesinde bulunan Fransa'nın, Türkiye'nin Avrupa Jandarma Ligi Kuvveti'ne (EUROGENDFOR) gözlemci üye olarak katılmasını da veto etme kararı aldığı ortaya çıktı. 19 Temmuz'da Lahey'de yapılacak toplantıda Fransa'nın Türkiye'ye için ret oyu vermesi halinde, Kuvvet'e katılım mümkün olmayacak.

  FRANSA'DAN MUHALEFET

  Avrupa'nın en önemli askeri teşkilatlarından biri olan EUROGENDFOR'un Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda ve Portekiz olmak üzere beş aday ülkesi bulunurken, Türkiye ve Romanya da gözlemci ülke statüsünde kuvvete katılmayı bekliyor. Ancak, üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fransa, 19 Temmuz'da Hollanda'nın başkenti Lahey'de oylanacak "gözlemci üyelik" konusunda Türkiye'yi kabul etmeyeceği ve sadece Romanya için “Evet” oyu kullanacağı sinyali verdi. Diplomatik kaynaklar konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptılar:

  VETO "SİYASİ" OLACAKTIR

  Fransa'nın veto kararı "siyasi" bir karar olacaktır. Bir ülkenin Kuvvet'e kabul edilmemesine gerekçe olarak sadece o ülkenin jandarma gücündeki teknik eksiklikler gösterilebilir. Ancak, Türkiye'nin jandarma gücü son derece iyi bir seviyede. Eğer bir itiraz gelirse bu politiktir.

  TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

  Türkiye'nin Avrupa Jandarma Ligi Kuvveti'ne girmesi, hem Avrupa hem Türkiye için çok önemli bir gelişme. Bu, Türkiye'nin Avrupa'nın güvenlik güçleri içinde daha sağlam bir yere sahip olmasının önünü açacaktır.

  İLİŞKİLERİ DÜZELTEBİLİR

  Türkiye aynı zamanda Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Poliçe'sine (ESDP) üye olan bir ülke. Bu kurum içerisinde de Türkiye kimi zaman problemlerle karşılaştı. Kurumun üyelerinden Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta, NATO üyesi olmamaları nedeniyle Türkiye'yle işbirliğini zaman zaman bloke ettiler. Türkiye'nin EUROGENDFOR'a gözlemci üye olarak katılması, ESDP içindeki ilişkilerini düzeltmesi açısından da önemli olacak.

  GÜVENLİK AĞINA GİRMELİ

  Fransa'nın vetosu Türkiye'nin önünü kesecektir. Avrupa Savunma Ajansı'na AB üyesi olmayan Norveç de gözlemci üye olarak katılıyor. Ancak Türkiye bazı ülkeler tarafından burada da engellendi. Bunların hepsi birer güvenlik ağı ve Türkiye'nin bu güvenlik ağına girebilmesi çok önemli."

  DİĞER ADAYLARDAN RET YOK

  Öte yandan, EUROGENDFOR'a aday olan diğer dört ülkenin Türkiye ve Romanya'nın "gözlemci üye" olarak katılmasına bir itirazları bulunmadığı öğrenildi. Buna rağmen,  Fransa'nın Türkiye'yi veto etmesi durumunda, oy birliği sağlanamayacağı için Türkiye Kuvvet'e katılamayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı