« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransa'dan açık destek aldık

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, 2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak ülkenin belirlenmesinde önemli rolü olan Fransa'dan açık destek aldıklarını bildirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan düzenleme hakkı alınan 2013 Akdeniz Oyunları'na Mersin'in ev sahipliği yapması yönünde başlattıkları çalışma kapsamında Fransa'nın başkenti Paris'e gittiklerini belirtti.

Daha önce Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığındaki heyetle Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi ile Cezayir Milli Olimpiyat Komitesi Başkanını Cezayir'de ziyaret ettiklerini ve buradan olumlu sonuçla ayrıldıklarını anımsatan Özcan, Fransa'dan da umutlu döndüklerini ifade etti.

Oyunların hangi ülkede yapılacağına dair bu ay içerisinde karar verileceğine işaret eden Özcan, şunları kaydetti:
“Mersin'i tüm yönleriyle tanıtmak ve oyunlara ev sahipliği yapmak amacıyla tüm hazırlıkları tamamladığımızı anlatmak için Paris'e gittik ve çok olumlu görüşmeler yaptık. 2013 Akdeniz Oyunları'na 2007'de aday olan Mersin'in bu oyunları hak ettiğini, şehrimizin oyunlara büyük ölçüde hazır olduğunu, valilik, belediye, üniversiteler, odalar ile tüm resmi ve sivil toplum kuruluşların kenetlenerek bu oyunları arzuladığımızı anlattık. Daha da önemlisi Mersin halkının bu oyunları çok istediğini vurguladık.Gerçekleştirdiğimiz ziyarette, 2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak ülkenin belirlenmesinde önemli rolü olan Fransa'dan açık destek aldık. Çünkü Fransa'nın bazı ülkeleri de etkileme gücü bulunuyor.”

Özcan, Fransa Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Denis Masseglia'nın görüşmede, “Mersin'e açık destek olacaklarını, diğer ülkelerin milli olimpiyat komiteleri ile görüşüp Mersin'e oy vermeleri konusunda çalışacaklarını belirttiğini” vurguladı.

Mersin'le birlikte İspanya'nın Tarragona ve Libya'nın Trablus şehirlerinin aday olduğu 2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak ülkenin, 23 Şubat'ta belirleneceğine dikkati çeken Özcan, açıklamasına şöyle devam etti:
“Oylamaya, aday olan 3 ülkenin dışında 21 Akdeniz ülkesi internet yoluyla katılacak. 23 Şubat'ta sona erecek ilk tur oylamada adaylardan birisi kullanılan oyların yarısından 1 fazlasını alırsa, 2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını kazanacak. Eğer herhangi bir aday yarıyı geçemezse, en az oy alan ülke elenecek ve ikinci tur oylama iki ülke arasında 23 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yapılacak.”

Bunları da Beğenebilirsiniz