Fransa'da terör suçluları hücreye alınıyor

PARİS / AA
15 Ocak 2015 - 17:32Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 17:31

Fransa Adalet Bakanlığı, ülkeyi sarsan terör saldırılarının ardından, terör suçundan hüküm giyenleri tecrit edilmiş hücrelerde tutmaya başladı.

Adalet Bakanlığı’nın "terör suçlarından hüküm giyenlerin cezaevlerinde bir araya gelmesinin diğer hükümlüler üzerinde yaratacağı sakıncaları" göz önüne alarak önlem aldığı bildirildi.

Uygulama başkent Paris’teki cezaevlerinde pilot olarak başlandı.

Adalet Bakanı Christiane Toubira, yaptığı açıklamada, terör mahkumlarının hücrelerde tutulmasına ilişkin denemenin değerlendirileceğini ve bu mahkumların daha iyi denetlenmesi konusunda ileride nihai bir karar verileceğini söylemişti.

Fransa Adalet Bakanlığı verilerine göre, cezaevlerinde radikal gruplara bağlı ve terör suçlarından hüküm giymiş 152 mahkum bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 60’ı sürekli sorun çıkartıyor.

Fransız basınında çıkan haberlerde, geçen hafta iki ayrı saldırıda beş kişiyi öldürdükten sonra polis operasyonu ile ölü geçirilen Amedy Coulably'nin cezaevindeyken "örnek mahkum" görüldüğünü belirtilerek, bu uygulamanın nasıl sonuç vereceğinin merak konusunu olduğuna dikkat çekiliyor.

Avrupa İşkence ve Kötü Muamele Komitesi'ne göre, mahkumların sürekli tecrit edilmiş hücrelerde tutulması insan hakları ihlali olarak değerlendirildiği için bu uygulamanın nasıl ve kadar süreceği diğer bir tartışma konusu olarak görülüyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı