"Fransa'da polis sayısı terör tehdidi karşısında yeterli değil"

AA
20.01.2015 - 11:18 | Son Güncelleme:

Fransa'daki terör saldırılarının ardından ortaya çıkan güvenlik endişesi ülkedeki güvenlik güçlerinin durumunu gündeme getirirken, polis sayısının yetersiz olduğu, ülkenin benzer saldırılar karşısında tam olarak güvende sayılamayacağı iddia edildi.

Fransa Polis Sendikaları Birliği (SGP Police-FO) İletişim Sorumlusu Luc Poignant, Fransa'yı sarsan terör saldırıları sonrası gündeme gelen güvenlik tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkenin en büyük polis sendikalarından olan SGP Police-FO'nun temsilcilsi Poignant, "2010 yılından bu yana 12 bin polisin çeşitli nedenlerle teşkilattan ayrılması polis teşkilatını zaten zayıflattı. Bir de izinsiz yapılan bazı gösterilerde güvenlik güçlerine yapılan fiziki saldırılar çalışma şartlarını iyice zorlaştırıyor" dedi.

POLİSE ASKERDEN DESTEK
Fransa'nın Limoges kentinde Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıya ilişkin yürütülen operasyonlarda görev alan bir polis intihar etmişti. Polis sendikası intiharın sebebini ağır çalışma şartlarına bağlı depresyon olduğunu açıklamıştı.

Luc Poignant, "Paris'teki terör saldırıları yapıldığında görevli polis sayısının yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Fransa, terörist bir saldırı karşısında yüzde 100 güvende değil" diye konuştu. Poignant, saldırı sonrası polis sayısı yeterli olmadığı için askere ihtiyaç duyulduğunu, askerlerin de şehir güvenliğini sağlamak için takviye güçler gönderdiğini hatırlattı.

KIŞKIRTAN GÖSTERİLERE İZİN YOK
Ülkede en son İslam karşıtı gösterilerin iptal edilmesinin ciddi saldırı riskinden kaynaklandığını söyleyen Poignant, valiliğin herhangi bir provokasyon durumunda polisle göstericilerin karşı karşıya gelmesini istemediğini aktardı. Toplumu kışkırtan gösterilere izin verildiği zaman karşı gösteri yapmak isteyenlerin ortaya çıkacağını belirten Poignant, meydana gelecek taşkınlığın güvenlik düzenini bozacağını kaydetti.

GENÇLER KULLANILIYOR
Polis sendikası yetkilisi Luc Poignant, aşırı grupların gençler üzerindeki etkisine değinirken de, "Gençlerin bir kısmı aşırı grupların güdümünde ve ne yazık ki bu tür terör saldırılarında kullanılıyor" ifadesini kullandı.

Poignant, gençlerin çoğunluğunun fanatik gruplardan uzak olmasına karşın Eğitim Bakanlığı'nın konuyu mercek altına aldığını ve son raporlar ışığında toplum yapısını tehdit eden unsurlarla mücadele edeceğini ifade etti.

Güvenlik güçlerinin gözlemlerine devam ettiğinin altını çizen Poignant, "Bu gençlerin fanatizmden korunması ve kurtulması için güvenlik güçleri ve bakanlık işbirliği için gerekeni yapacaktır" diye konuştu.

TURİSTLER TEDİRGİN
Bu arada, Fransa'daki terör saldırılarının sebep olduğu güvenlik endişesi, başkentteki turizmi olumsuz etkiledi.

MKG turizm araştırma şirketinin verilerine göre, Paris'teki otellerin doluluk oranları 9-14 Ocak tarihlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 ile 4,7 arasında azaldı.

Doluluk oranındaki düşüş en çok 4 ve 5 yıldızlı lüks otelleri etkilerken birçok rezervasyon iptal edildi. Lüks otellere yapılan rezervasyonlar aynı tarih aralığında yüzde 3 ile yüzde 7,8 oranları arasında düştü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı