Dünya Haberleri

  Fransa'da PKK'ya operasyon: 6 gözaltı

  Hürriyet Haber
  19.11.2009 - 09:41 | Son Güncelleme:

  ABD'nin, terör örgütü PKK'nın lider kadrosunda yer alan Murat Karayılan, Zübeyir Aydar ve Ali Rıza Altun'u “özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı” ilan etmesi sonrasında terör örgütüne yönelik operasyonlarda yoğunlaştı. Fransada terör örgütüne finansman sağladıkları bildirilen altı kişi daha gözaltına alındı.

  Terör örgütüne yönelik istihbarat çalışmalarına ağırlık veren Fransız güvenlik güçleri, önceki gün başkent Paris, Bordeaux ve Toulosus kentlerinde PKK ve uzantısı derneklere yönelik eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi. Operasyonlarda, yasaklı terör örgütü PKK'ya finansman sağladıkları öne sürülen N.D. isimli dernek başkanı ile G.A., A.A., M.K., D.Y., F.Y. isimli örgüt mensupları gözaltına alındı.
  Gözaltına alınan PKK'lıların “terör örgütüne üye olmak, haraç almak, uyuşturucu satmak, kara para aklamak ve terör örgütüne finansman sağlamak” suçlarından mahkeme önüne çıkarılacakları kaydedildi.

  PKK'nın finansman ve kadro teminine yönelik faaliyetlerini yakın takibe alan Fransız polisi, 1993 yılından itibaren Fransa'da faaliyetleri yasaklı olan terör örgütüne yönelik operasyonlarını yoğunlaştırdı.

  Geçtiğimiz ay Fransız antiterör polis ekiplerince Paris, Marsilya, Le Luc ve Vidauban kentlerinde PKK'nın hücre evlerine düzenlenen operasyonlarda, aralarında dernek başkanları M.Ü., M.A., D.Z. ve D.Y'nin de bulunduğu 13 terör örgütü mensubunun yanı sıra, Marsilya'dan Almanya;ya kaçmaya çalışırken yakalanan terör örgütü sorumlularından Ö.K'da gözaltına alınmıştı.

  60 PKK'LI GÖZALTINA ALINDI

  Fransa güvenlik güçlerinin 2009 yılı içerisinde düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan PKK'lı sayısının 60'a ulaştığı kaydedildi. Türkiye, terör örgütünün Avrupa'daki “gizli kasası” olarak bilinen Nedim Seven'in de aralarında bulunduğu tutuklu teröristlerin iadesi için Fransa'ya
  resmen talepte bulunmuştu. Paris İstinaf Mahkemesi, Türkiye'den mahkemeye ulaşan ek bilgileri daha detaylı incelemek için terörist Nedim Seven'in duruşmasını 3 Aralık 2009'a ertelerken, diğer teröristlerin durumlarının ise önümüzdeki aylarda netlik kazanacağı kaydedildi.
  Bu arada, Fransa Mültecileri Koruma Ofisi (OFPRA), tarafından yapılan açıklamada, Türkiye “emniyetli ülkeler” kategorisine aldı. Ofisin bu kararı diplomatik çevreler ve hukukçular tarafından PKK'lı teröristlerin ve yandaşlarının siyasi ilticalarının önünü kapatacağı şeklinde yorumlandı.

  Uzmanlar, söz konusu kararın ardından Türkiye'den gelebilecek terör örgütü mensupları ve yandaşlarının Fransa'dan “siyasi sığınma hakkı” istemelerinin imkansız hale getirdiğini savundular.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı