Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma görüntüler

  22 Ağustos 2010 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ağustos 2010 - 00:50

  Fransa, uluslararası kamuoyundan gelen bütün eleştirilere karşın ülkede yaşayan Romanları sınır dışı etmeyi sürdürüyor. Perşembe günü başlayan uygulama dün de devam etti. Görüntüler akıllara İkinci Dünya Savaşı sırasında balık istifi trenlerle toplama kamplarına götürülen Yahudileri, Romanları ve eşcinselleri getirdi.

  YÜZLERCE ROMAN ÇOLUK ÇOCUK SINIR DIŞI EDİLİYOR

   

  İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA MİLYONLARCA YAHUDİ KAMPLARA GÖTÜRÜLDÜ

   

  İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’yı kasıp kavuran zulmün bir benzeri bugün de Fransa’da yaşanıyor. Ülkede yaşayan Romanlar, çoluk çocuk yüzlerce kişilik gruplar halinde Romanya’ya gönderiliyor. Sarkozy yönetimi geçtiğimiz yıl da 10 bin Roman’ı sınır dışı etmişti.

   

  Romanya’ya gönderilen Romanlardan Associated Press’e konuşan Aurel Cioba, “Karımla dört aydır Fransa’da yaşıyoruz. Eğer Romanya’da geçinemezsek geri gideceğiz” dedi.

   

  "RESMİ IRKÇILIK DÖNEMİ"

  Fransa televizyonuna konuşan Sosyalist milletvekili Arnaud Montebourd ise “Fransa’da resmi ırkçılık dönemine doğru ilerliyoruz” dedi.

   

  Romanya’nın Romanları temsil eden partisi Partida Romilor’un milletvekili Daniel Vasile ise sınır dışı edilme olayını “Fransa’nin ve Romanya’nın tarihinde bir kara leke” olarak tanımladı.

   

  Temmuz ayında bir jandarmanın 22 yaşındaki Luigi Duquenet’yi vurup öldürmesinin ardından ayaklanan onlarca Roman bir polis karakoluna saldırmış ve ağaçları söküp arabaları yakmıştı. Duquenet’nin bir hırsızlık olayı sırasında vurulduğu yazılmış, ancak gencin ailesi oğullarının sürücü ehliyeti olmadığı için polislerle karşılaştığında korktuğunu ve kaçmaya çalışırken vurulduğunu belirtmişti.

   

  300 KAMP DAĞITILACAK

  Olay üzerine acil olarak kabineyi toplayan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Fransa’da bulunan 300 yasadışı Roman kampının ve gecekondu bölgesinin dağıtılmasını kararlaştırdı.

   

  Açıklamada kampların “yasadışı kaçakçılığın kaynağı olduğu, yaşam standartlarının şoke edici derecede kötü olduğu, çocukların dilenciliğe zorlandığı, fuhuş ve suçun merkezi olduğu” belirtildi.

   

  O günden bu yana onlarca kamp dağıtıldı. Fransa’da yasadışı bir şekilde yaşadığı belirlenen Romanlar da sınır dışı ediliyor.

   

  FRANSA'DA 400 BİN ROMAN YAŞIYOR

  Fransa’da şu an toplam 400 bin Roman yaşıyor. Ayrıca Fransa’da Bulgaristan ve Romanya’dan gelen 12 bin Roman daha bulunuyor. Avrupa Birliği vatandaşı olan bu kişiler aslında Birlik’in 27 ülkesine vizesiz girme hakkına sahip. Ancak Fransa’da üç aydan fazla yaşayabilmeleri için oturma izni gerekiyor.

   

  Bulgaristan ve Romanya’da yaşayan Romanlar kendi ülkelerinde de ayrımcılığa uğruyor ve sınır dışı edilmeye zorlanıyor.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 77 Yorum }
  • Alp Tari 21.8.2010 17:51:50
   3 milyon issizi olmasina ragmen Dunyadaki tum ulkelerin insanlarina kucak acmis Fransa'da 30 yildir yasayan Turk asilli Fransiz vatandasi olarak yonetimin cevreyi kirleten bir kismi her isi kabul etmeyip Paris metrosunda yankesicilk yapan Romanya cingenelerine tutumunu abartilmis bulmuyorum.
  • Sami Selcuklu 21.8.2010 17:35:18
   Fransızlar toplum olarak da çok benciller. 2 milyon Cezayirliyi katlettiler de... Hani tıkı çıkan var mı? Gelsin Afrika özkaynakları beleş beleş... Fransız yaşam tarzı yüksek tutulsun. Altta kalanın canı çıkmış umurlarında bile değil.
  • samet turkmen 21.8.2010 17:14:18
   Romen diktatör Çavuşesku halkını hiç de insanca yaşatmıyordu. Kendisi altın kaplı tuvaleti kullanırken, halkı bir dilim ekmek için kuyruklarda bekliyordu. İşin içinde İNSAN olunca bütün yönetimler aynı. Komunisti de kapitalisti de...
  • yasin mengübeti 21.8.2010 17:11:50
   romanlar ülkemizde topluma entegre olmadan yaşıyorlar,böyle bir çabalarıda yok,okuyanları da yok.meslekleri genellikle dilencilik ,hırsızlık,yan keicilik,uyuşturucu satıcılığı,ve mahlesef fuhuş.aydın kesim bunların kültürel zenginlik olduğunu düşünüyor o halde buyrun onlarla yaşayın diyorum.
  • YABANGÜVERCİNLERİ DUYGU 21.8.2010 16:53:41
   ASİL IRKK KOMASINA ONLARMI GİRMİŞŞ.TOPLUMLARINI ÇİRKİNLEŞTİRİYORLAR BUKARARLARIYLA.AVRIPA ÇAĞDIŞI YAŞAMAKTA.
  • mustafa mustafa. 21.8.2010 16:42:06
   yine iyilik melekleri doluşmuş burada emin olunki dünyada ezik rolü yapan bütün milletler hiçte dışarıdan görüldüğü gibi değiller bunların birçoğu roman olmağı gibi muhtemelen romanyada romanlar tarafından dışlanan insanlar aralrında bir sürü türkte var hiçbirininde sesi çıkmaz
   
  HaberlerAbdoulaye BaAlanyasporbekir bozdağbozdağadalet bakanıAlavesAlexis Delgado