Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransa'da gerginlik artıyor

Fransız futbolunda yabancı kökenlilere yönelik ayrımcılık ve kota tartışmalarına bir yenisi daha eklendi.

İhsan DÖRTKARDEŞ / DHA
SON GÜNCELLEME

Ayrıntıları Fransız M6 kanalı ile Deutche Welle'de yer alan habere göre geçen hafta haber portalı Medipart, yayımladığı yeni haberde Fransız A ve ümit milli takım teknik yönetici kadrosunun, 16-21 yaş grubunda olup milli takımlarda top koşturan çifte vatandaşlık sahibi oyuncuları "fişlediği" ileri sürüldü.

İLK İDDİA

Mediapart tarafından yayımlanan ilk haberde, Fransız futbolunun teknik yönetim kadrosu bünyesinde, "Fransa'ya gönül bağıyla bağlı olmayan" çifte vatandaşlık sahibi gençlerin Fransız futbol okullarındaki oranının kota ile sınırlandırılması gerektiği görüşünün hakim olduğu belirtildi. Haber portalı, üst düzey teknik yönetimdeki, "Fransız futbolunda çok sayıda iri yarı atletik siyahi oyuncu var ama oyun zekasına sahip yeterince beyaz yok" yaklaşımına dikkat çekmiş ve teknik yönetimin, milli takımın 2010 yılında Güney Afrika'da karşılaştığı hezimet ardından "teknik ve atletik yapıya karşı zekanın tercih edilmesi" yönelimini benimsemeye başladığını savunmuştu. Bu yaklaşımın 19'uncu yüzyılın morfolojiye dayalı ırkçılık anlayışını yansıttığı savunuldu.

Teknik yöneticiler ve Fransız Futbol Federasyonu ilk etapta iddiaları yalanlarken federasyon yetkilileri daha sonra, konudan haberleri olmadığını savundu. Geçtiğimiz aylarda Fransız Futbol Federasyonu'nda düzenlenen bir toplantıya katılan yöneticilerden biri tarafından cep telefonuyla yapılan kaydının bulunduğu ortaya çıktı.

BU KEZ ÇİZELGE

Teknik yönetimin milli takımlarda "aşırı derecede siyasi ve Kuzey Afrikalı" oyuncu bulunmasından yakındığını ortaya çıkaran site, Fransa Milli takımlar ulusal teknik direktörü François Blaquart tarafından hazırlandığı belirtilen bir çizelgede, A ve ümit milli takımlarda top koşturanların yarıya yakın bölümünün "çifte vatandaşlık" sahibi oyunculardan oluştuğunun not ettiğine dikkat çekti. Çizelgenin hazırlanışında "isim" ve "din" gibi kriterlerin temel alındığını vurgulayan Fransız haber sitesi Mediapart, teknik kadronun bu çizelgeyi, "çifte vatandaşlık sahibi gençlerin gelecekte Fransız A milli takımı yerine, vatandaşlığına sahip oldukları diğer ülkelerin milli takımlarını seçme olasılığının önüne geçme amaçlı" olduğunu yazdı.

Fransız futboluna yönelik iddialar üzerine hafta başında özel bir soruşturma komisyonu oluşturan Spor bakanı Chantal Jouanno, ilk sonuçların gelecek hafta içinde açıklanacağı sözü verdi. Jouanno, A milli takım teknik direktörü Laurent Blanc'ın da en geç bu hafta sonu sorgulanacağını duyurdu. "Suç teşkil eden şey, çifte vatandaşlık sahibi oyuncuların sayısı üzerine veri toplamak değil, toplanan verilerin hangi amaçla kullanıldığıdır" diyen Fransız bakan, teknik sorumluların en iyi oyuncuları "sadece ve sadece fiziksel ve zihinsel kriterler temelinde seçmekle yükümlü olduklarını" hatırlattı.

Deutche Welle, Fransız futbolunda "aşırı derecede siyahi oyuncu" olduğu görüşü açıkça ilk olarak 2006 yılında aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen'in o tarihte "teknik direktör siyahi oyuncu oranını abarttı, belki daha ölçülü davranmalı ve ideolojik tercihlerinin kurbanı olmamalıydı" dediğini ve polemiğe neden olduğunu hatırlattı.


Bunları da Beğenebilirsiniz