Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'da genel grev hayatı durdurdu

  Paris
  10 Mart 2005 - 15:29Son Güncelleme : 10 Mart 2005 - 15:29

  Fransa'da çalışma koşullarını protesto eden çeşitli sektörlerdeki kamu çalışanları, hükümete yönelik tepkilerini dile getirmek amacıyla bugün genel greve gitti.

  Demiryolları, toplu taşıma araçlarında çalışanlar, liman işçileri, öğretmenler, posta, telefon, elektrik, gaz idaresi ve çeşitli sektörlerde çalışan devlet memurlarının katıldığı bir günlük grev nedeniyle günlük yaşam önemli ölçüde aksıyor.

    

  Grev yüzünden, ülke genelinde deniz, kara ve hava ulaşımının felce uğradığı bildiriliyor.

    

  Kamu çalışanları, düşük maaş, çalışma koşulları, hükümetin özelleştirme girişimi ve haftalık 35 saatlik çalışma süresini artırma çalışmalarını, toplu grev için gerekçe gösteriyor.

    

  ULAŞIM FELCE UĞRADI

    

  Demiryolları İdaresi (SNCF), yurt içi ve milletlerarası tarifeli tren seferlerinin grev yüzünden yüzde 25 ile 50 oranında aksadığını açıkladı.

    

  Kent içi toplu taşımacılığın da grevden önemli ölçüde etkilendiği bildirildi.

    

  Havaalanlarındaki trafik kontrolörlerinin yüzde 20'sinin greve destek vermesi üzerine, hava ulaşımında ciddi sıkıntı yaşanıyor. Liman işçilerinin de greve gitmesi üzerine, deniz ulaşımının da önemli ölçüde aksadığı, limanlarda uzun otobüs ve kamyon kuyruklarının oluştuğu bildirildi.

    

  ÖĞRETMENLER GREVDE

    

  İlk ve orta dereceli okullardaki grev yüzünden ülke genelinde eğitim önemli ölçüde aksadı. Fransa genelinde öğretmenlerin yüzde 50'sinin greve destek verdiği belirtiliyor.

    

  Fransa'da siyasi gözlemciler, sağcı hükümet aleyhindeki grev dalgasının, “AB Anayasası için 29 Mayıs'ta düzenlenecek referandumu olumsuz etkileyeceği” yorumunu yapıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı