Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransa'da etnik kota iddiası

Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, seçmenlerin önemli bir kısmının, “futbol okullarına etnik kota” getirmek istediği gerekçesiyle suçlanan milli takımlar teknik direktörü Laurent Blanc'ın istifasına karşı tavır aldığını ortaya koydu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Son kamuoyu araştırmasına göre, seçmenlerin yüzde 71'i Blanc'ın suçsuz olduğunu ve görevinin başında kalması gerektiğini düşünüyor.

Blanc, söz konusu suçlamalarla ilgili olarak bugün hem Futbol Federasyonu'nun hem de Spor Bakanlığı'nın açtığı soruşturmalar çerçevesinde ifade verecek.

Etnik kota iddiaları, milli takımın eski oyuncuları arasında da görüş ayrılığı yaratmıştı. Yabancı kökenli siyahi Vieira ve Thuram, Laurent Blanc'ı suçlarkan, Dugarry ve Lizarazu eski takım arkadaşlarının suçsuz olduğu görüşünü dile getirmişti,

Son olarak yine eski milli futbolcu Zidane, dün basına yaptığı açıklamada, Blanc'ın yanında tavır almıştı.

Fransız Mediapart internet sitesi, Afrikalı ve Magrep ülkelerinden gelen gençlerin futbol okullarındaki sayısının yüzde 30'u geçmemesi konusunda federasyonun sınırlama getirdiğini iddia etmişti. İnternet sitesi, bu tür bir politikayı onayladığı gerekçesiyle teknik direktör Laurent Blanc'ı da suçlamıştı.

Fransa'da daha önce, yabancı düşmanlığıyla tanınan aşırı sağcı parti, milli takımda çok fazla Afrika kökenli futbolcu olmasını gündeme getirmiş ve bu futbolcuların milli marşı ezbere bilmemelerini eleştiri konusu yapmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler