Fransa'da emisyon değeri ile oynanmış 1 milyon Volkswagen saptandı

FORTUNE-AFP
30 Eylül 2015 - 14:04Son Güncelleme : 30 Eylül 2015 - 14:04

Avrupa'daki Volkswagen soruşturmasının ardından rakamlar açıklanıyor... Sadece Fransa'da emisyon testlerinde hile yapıldığı belirlenen 1 milyon, Birleşik Krallık'ta ise 1.2 milyon Volkswagen araç tespit edildi. Türkiye de Volkswagen araçları incelemeye aldı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen’de sular durulmuyor. CEO’su istifa eden milyarlarca dolarlık ceza ile karşı karşıya kalan şirketin şimdiden ödeyeceği faturanın miktarı 50 milyar doları aşıyor. Fortune’un yaptığı bir hesaba göre 19 Eylül Cuma günü ortaya çıkan emisyon skandalının şu ana kadar şirkete faturası 54 milyar dolar. ABD’li makamların yaptığı araştırmaya göre sadece Birleşik Devletler’de 11 milyon aracın emisyon testlerinde hile yapıldı. Araç başına 37 bin dolar ceza ödenmesi gündemde. Bu ceza bazı modellerin fiyatından bile yüksek… Sadece Fransa'da emisyon testlerinde hile yapıldığı belirlenen 1 milyon Volkswagen araç tespit edildi. Birleşik Krallık'ta ise bu rakam 1.2 milyonu buldu.

Fransada emisyon değeri ile oynanmış 1 milyon Volkswagen saptandı CEO İSTİFA ETTİ

Fransada emisyon değeri ile oynanmış 1 milyon Volkswagen saptandı


Öte yandan geçen haftadan bu yana Frankfurt’ta işlem gören VW hisseleri yüzde 30’a yakın düştü. Şirket piyasa değerinden 28 milyar dolar kaybetti. Ayrıca şirket araçların emisyon testlerindeki sorunların giderilmesi için otomobillerini geri çağırmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda firmanın kasasından 8 milyar dolar daha çıkacak.

Fransada emisyon değeri ile oynanmış 1 milyon Volkswagen saptandı ANKARA'DAN İLK VW AÇIKLAMASI

Fransada emisyon değeri ile oynanmış 1 milyon Volkswagen saptandı

Ayrıca Wolkswagen, İsveç'te 224 bin 746 aracı geri çağıracağını açıkladı.

Etiketler: almanya , Volkswagen


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı