Dünya Haberleri

  Fransa'da Asterix kavgası

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Merkez Sağ partisi RPR'in, ünlü çizgi romanı Asterix'i parti afişi olarak kullanması başına dert açtı. Kahramanın yaratıcısı Uderzo bu karara tepki gösterdi ve izin vermeyeceğini belirtti.

  Dünyanın en ünlü çizgi roman kahramanlarından biri olan Asterix, Fransa'nın Merkez Sağ partisi RPR'in (Cumhuriyet için birlik) başına dert oldu. Fransızların ataları olarak bilinen Galyalıları temsil eden Asterix'in, RPR yönetimi tarafından ulusal çapta dağıtılmaya yönelik bir parti afişinde kullanılmak istenmesi, çizgi roman kahramanının yaratıcısı Albert Uderzo'nun tepkisine yol açtı. RPR tarafından hazırlanan afişte, Asterix romanlarından alınma bir kavga sahnesi kullanılmış ve ‘Galyalılar! dünyanın en aptal sağ partisi olmaktan bıktınız değil mi? Biz de...’ sloganı yer almıştı.

  RPR'in Asterix'i siyasi amaçlar için kullanmasını eleştiren Uderzo, ‘Çocukların eğitimine yönelik hazırladığım Asterix’in, siyasi, dini ve sendikal emeller için kullanılmasına izin veremem. Üstelik bu imajı kullanmak için kimse benden izin istemedi. RPR'i kınıyorum' dedi.

  Uderzo'nun Fransa'da geniş yankı uyandıran tepkisi üzerine RPR'in iki numaralı ismi Nicolas Sarkosy ünlü desinatörle görüşmesinden sonra Asterix'i kullanmayacaklarına dair söz verdi. RPR Yönetimi ise Uderzo'nun Asterix'in sahibi olduğunu ama Galyalılar konusunda hak iddia etme yetkisi bulunmadığını dile getiren bir açıklama yaptı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı