Fransa'da 43 milyar dolarlık petrol savaşı

Hürriyet Haber
06.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.07.1999 - 00:01

Fransız petrol şirketi Total, piyasa değeri açısından dünyanın 4'üncü büyük petrol şirketini yaratmak üzere harekete geçti. Avrupa'nın en büyük petrol şirketlerinden Elf'i satın almak isteyen Total yetkilileri, Elf hisselerini ellerinde bulunduranlara her üç Elf hissesine karşı dört Total hissesi önerdiler.

Elf hisselerinin yüzde 67'sini satın almayı ön koşul olarak getiren Total'in önerisi gerçekleştiği taktirde Elf hisseleri 43 milyar dolara Total'e satılacak.

Total'in Elf hisselerini satın almak istediğinin duyulmasının ardından bir açıklama yapan Elf yönetimi, Total'in önerisinin Elf hisse senedi sahiplerinin isteklerini tam anlamıyla doyuracak bir öneri olmadığını belirterek, Total'in tavrını iyi niyetten uzak, saldırgan bir tavır olarak değerlendirdiler.

Elf yöneticileri yaptıkları açıklamada, Total'in önerisinin Elf hisse senedi sahiplerinin lehine olmadığını, son üç yılda piyasa değeri iki kat artan Elf'nin Total tarafından bu yöntemle satın alınmasının Elf hisse senedi sahipleri açısından iyi sonuçlar vermeyeceğini söylediler.

Elf yönetiminin son üç yılda başarılı olduğu belirtilen açıklamada, Elf yönetiminin Total'in basın yoluyla duyurulan önerisini tartışacağı belirtildi.

Total Fina Başkanı Thierry Desmarest, ‘‘İki şirketin birleşmesi üç yıllık bir süreçte 1.17 milyar dolarlık bir sinerji yaratacaktır’’ dedi.

Total yetkilileri, yaratılacak şirketinde Total ve Elf'nin hisse senedi sahiplerine hisse başına yüzde 20 daha fazla kár sağlayacağını kaydettiler.

Uzmanlar birleşmenin gerçekleşmesi halinde Shell ve BP'den sonra Avrupa'nın en büyük üçüncü petrol şirketinin doğacağını bu yeni şirketinde Amerikan şirketleriyle daha kolay rekabet edeceğini söylediler.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı