Gündem Haberleri

  Fransa'da 18 polise işkence sorgusu

  PARİS (A.A)
  13.02.2006 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Fransız Polis Teşkilatı Teftiş Kurulu (IGPN), terör zanlılarına işkence yaptığı ileri sürülen 18 polis hakkında tahkikat yapılmasını kararlaştırdı.

  İşkence yaptıkları belirtilen polislerin, IGPN uzmanları tarafından sorgulandığı bildirildi. Polislerin, ilk sorgularında, suçlamaları reddettikleri öğrenildi. Polislerin 8'i Paris'te, 10'u ise Lyon kentinde görev yapıyor.

  Bu arada, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, konuyla ilgili açıklamasında, iddialara ilişkin “temkinli yaklaşılması” gerektiğini belirtti ve soruşturma sonucunu hemen kamuoyuna açıklayacağını söyledi. Fransa'da araştırmacı iki gazetecinin yazdığı “Place Beauvau” isimli kitapta, 1995 yılında Paris metrosuna düzenlenen terör saldırısının ardından gözaltına alınan radikal dincilerin sorgulanması sırasında 18 polis memurunun, ifade alabilmek için işkence yöntemlerine başvurduğu bildirilmişti.

  Cezayirli GIA isimli kökten dinci grup militanları tarafından düzenlendiği daha sonra ortaya çıkan terör saldırısı sonucunda 10 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 200 kişi yaralanmıştı. Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve geçen hafta sonu basına sızan bir raporda, “cezaevlerinin aşırı dolu olması”, “mahkemelerde davaların uzun sürmesi” ve “suç işleyen polislerin cezasız kalması” nedeniyle Fransa'da ciddi insan hakları ihlallerinin olduğu bildirilmişti.

  Avrupa Konseyi'nin İnsan Hakları Komiseri İspanyol Alvaro Gil-Robles tarafından kaleme alınan raporda, Fransa'ya sert eleştirilerde bulunulmuş ve “Fransız yasalarında insan haklarına verilen önemin ve yetkililerin bu konudaki duyarlılığının takdir edildiği”, ancak “uygulamaların her zaman teoride öngörüldüğü gibi olmadığı” kaydedilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı