« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fransa'da 11. etabın galibi Rolland

Fransa Bisiklet Turu'nun 11. etabını kaza yapmasına rağmen müthiş bir zafere imza atan Pierre Rolland kazandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fransız bisikletçi, geçen seneki Alpe d'Huez zaferinden sonra bir tırmanış etabını daha kazandı.

Eurosport.com'un derlemesine göre, Albertville - La Toussuire - Les Sybelles arasında koşulan ve Tur'un genel klasmanını etkilemesi beklenen etabın son bölümü büyük gelişmelere sahne oldu. Son şampiyon Cadel Evans geride kalırken, takımı Team Sky tarafından çok iyi taşınan Bradley Wiggins sarı mayosunu korudu. Wiggo'nun en büyük yardımcısı Chris Froome, liderinden daha güçlü gözükürken, son bölümdeki atağıyla ikincilik mücadelesinde birkaç saniye kazandı.

Yarışı uzun süre önde götüren, küçük bir kaza yapmasına rağmen ayağa kalkmasını bilen Fransız bisikletçi Pierre Rolland müthiş bir zafere imza attı. Geçen sene epik Alpe d'Huez zaferiyle gündeme gelen, ülkesinde eskiden beri geleceği yıldızlarından biri olarak lanse edilen Rolland, Thomas Voeckler'le dün gülen Team Europcar'a da bu sonuçla birlikte üst üste ikinci etabını kazandırmış oldu. FDJ-BigMat'ın bu sene ilk zaferini kazanan genç yeteneği Thibaut Pinot ikinci olurken, Team Sky'da Bradley Wiggins'in domestikliğini yapan Chris Froome podyumu tamamladı.

Günün kaybedeni Cadel Evans, rakiplerinin 1 dakika 25 saniye gerisinde bitirerek genel klasman savaşında büyük yara aldı. BMC bisikletçisi, takım arkadaşı Tejay Van Garderen'ın bütün yardımlarına rağmen sondaki mücadelede geride kaldı. 63 kilometre kala yaptığı atak sonrası tek başına giden, birkaç kilometre sonra Team Sky tarafından yakalanan Avustralyalı isim, belki de bu yorgunluğun bedelini ödedi.

İtalyan Vincenzo Nibali ise son 10 kilometrede iki atak yaptı. Liquigas bisikletçisi, ikisinin sonunda da yakalansa da Cadel Evans'a karşı büyük avantaj elde etti.

Genel klasmanda Bradley Wiggins liderliğini sürdürürken, Chris Froome ikinci oldu. Cadel Evans'ı geride bırakan Vincenzo Nibali ise üçüncülüğe tırmandı.

Lider kim?

Etabın en kritik anı ise 5 kilometre kala yaşandı. Yarış boyunca Wiggins'i müthiş taşıyan Chris Froome, yaptığı atakla öne çıktı. Rakiplerini ve liderini geçen, büyük ölçüde onları silkelemişe benzeyen Froome daha sonra arkasına baktığında Wiggins'in olmadığını fark etti. O sırada takım telsizinden gelen çağrıları da duyan Froome, geri döndü. Wiggins'in tekrar önüne gelen Kenya asıllı Britanyalı, son bölüme kadar liderini taşıdı. Son bölümde tekrar küçük bir atak yapan Froome podyumun son basamağını alıp birkaç saniye daha cebine attı.

Chris Froome 2011 İspaya Bisiklet Turu'na da Wiggins'in yardımcısı olarak gelmiş, ilerleyen etaplarda Britanyalı liderinin önüne çıkarak genel klasmanda ikinci olmuştu. Yıldızını Vuelta'da parlatan Froome'un ardından Wiggins üçüncü olurken, Team Sky'daki güç dengeleri gündeme gelmişti.

Tur boyunca "Bir gün genel klasman iddialısı olacak mısın?" sorularıyla muhattap olan Chris Froome, daha önce yaptığı açıklamada buraya Wiggins için geldiklerini ve her şeyi, tüm çalışmalarını Britanyalı liderlerinin kazanması üzerine kurduklarını söylemişti.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz