Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransa’ya soykırım dersi

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  09 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2012 - 01:13

  Fransa’nın ortaokul tarih-coğrafya kitaplarında 1915 olaylarını “soykırım” olarak anlatan bir ünite eklemesinin ardından iki ülke ilişkileri bir kez daha gerildi.

  Türkiye’nin sivil toplumu ise tarafların birbirini daha iyi anlaması için çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi ve Uğur Dersaneleri’nin sahibi Enver Yücel, Paris’te bir haftadır adeta tek başına sivil toplum örgütü gibi temaslarda bulundu. Üniversitenin hazırladığı “Doğudan Batı’ya Akan Nehir” adlı belgeselin Fransız-Alman ortak televizyonu ARTE’de gösterimi ve işadamları toplantısı için Paris’teydi Yücel.  Belgesel Le Monde gazetesinde yer aldı, ARTE’de gösterildi.  Dışişleri, Kültür Bakanlığı ve Senato’da temaslarda bulundu. Bir üniversite olarak neden bütün bunları yaptığını sorduğumuzda, “Hep şikayet ediyoruz, Fransa bizi niye tanımıyor diyoruz. Peki biz kendimizi tanıtıyor muyuz? Ben artık sivil güçlerin harekete geçmesi gerektiğine inanıyorum ve bunun için buradayım” diyor. Fransız akademisyen dünyasının kalbinin attığı Saint Germain des Pres’de Hürriyet’e konuşan Enver Yücel şunları söyledi:

  “İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi Soykırımı’nda Türklerin Yahudileri kurtarmasını konu alan ‘Turkish Passport’ adlı belgeseli yapmıştı.  Onu Fransız Dışişleri’nde göstereceğiz. Anlaştık. Burada MEDEF’in (Fransa’nın TÜSİAD’ı) toplantılarına da katıldık. Kültür Bakanlığı ile görüştük. Paris’in en önemli okullarından HEC ile üniversitelerarası işbirliği için ön anlaşmayı yaptık. Fransız Senatosu’nda da temaslarımız oldu. Fransız Dışişleri de, Türk-Fransız ilişkilerinin geldiği noktadan memnun değil. Daha iyi olması konusunda onların da gönüllü olduğunu gördük. Bunun düzelmesi için biz ön ayak olmalıyız. Artık bakışlar değişmeli. Avrupa Türkiye’ye nasıl bakıyor değil, biz kendimizi Avrupa’ya nasıl anlatıyoruz ona bakmalıyız. Artık proaktif olma zamanı geldi. Kültürler birbirlerini tanırsa kültür çatışmalarının önüne geçilir.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı