Fransa ve Çin moral oldu dolar 1.83 lirayı gördü

Hürriyet Haber
18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fransa’nın not indirimi sonrası başarılı tahvil ihalesi ve Çin’in ekonomik büyümesinin son çeyrekte beklentilerin üzerinde açıklanması küresel piyasalara moral verdi.

Özellikle Çin iyimserliği ile Euro, başta dolar olmak üzere önemli para birimleri karşısında toparlanırken, Asya’dan Avrupa ve Amerika’ya kadar tüm küresel borsalar hızla yükselişe geçti. Yurtdışında yaşanan bu olumlu tablo İMKB olumlu yansırken, dolar 1.83 liraya kadar geriledi.

Piyasa S&P’yi takmadı

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi S&P’nin (Standart and Poor’s) 9 Avrupa ülkesi ve Euro Bölgesi ülkelerince fonlanan Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) notunun düşürmesinden etkilenmeyen küresel piyasalarda Çin’de büyümenin ivme yitirmesine rağmen global piyasaları destekleyeceği mesajı olumlu algılandı. Fransa’nın not indirimine rağmen başarılı bir tahvil ihalesi gerçekleştirmesi de iyimserliği tetikledi ve Euro 1.28 dolara yükseldi. Asya borsalarında yüzde 1’in üzerinde yükselirken, Avrupa’da yüzde 2’ye yakın artış yaşandı. Olumlu dalgaya Ameirka borsaları da katıldı.

İMKB yükseldi

Küresel borsalarda esen iyimser hava önceki gün hızlı yükselen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi’nde yükselişin dün de devamın etmesini sağladı. Güne 53 bin 364 puandan başlayan İMKB, gün içinde 53 bin 800 puanı aştı. Gün sonunda yüzde 1.39 değer kazanan İMKB Ulusal 100 Endeksi 53 bin 529 puandan kapandı.

Dolar geriledi

Piyasalarda risk iştahının artması, içerde doların da hızla değer kaybını gündeme getirdi. Güne 1.85 lira düzeyinden açılan dolar, gün içinde 12 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.8376 liraya kadar geriledi. Ancak bu seviyelerden gelen küçük çaplı alımlarla dolar, gün sonunda 1.84 liranın üzerinde satıldı. Dolar serbest piyasada 1.8450 liradan kapandı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı