Spor Fransa Turu’nda ikinci dalya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa Turu’nda ikinci dalya

2003 yılında 100 senesini kutlayan Tour de France, bu sene ise gerçekten 100. kez düzenleniyor. Heyecan bugün başlayacak.

DÜNYANIN en önemli bisiklet yarışı olarak değerlendirilen Fransa Bisiklet Turu nam-ı diğer Tour de France ikinci kez ‘100. yıl kutlamasına sahne oluyor. İlk olarak 1903’te yapılan Tour için ilk kez 2003 yılında 100. yıl kutlaması gerçekleştirilmişti. Ancak Fransa Bisiklet Turu, 1903’ten bu yana kesintisiz düzenlenmiş bir organizasyon değildir. Örneğin her büyük sportif olay gibi Tour da ikinci dünya savaşından etkilenmiştir. Bununla birlikte 1. Dünya savaşı da yine Fransa Bisiklet Turu’nun seyrine darbe vuran olaylardan biri olmuştur. Netice Fransa Bisiklet Turu, bu sene gerçekten 100. yılını kutlamaya hak kazanmıştır. Yani Tour, 2013 yılında 100. kez düzünlenecek olmanın haklı gururunu yaşıyor.

START KORSİKA’DAN ALINACAK

HER SENE nereden başlayacağı büyük bir heyecan konusu olan Tour’da bu sene piyango, Fransa’nın Akdeniz’deki adası Korsika’ya vurdu. Fransa’nın güneydoğusunda, İtalya’nın batısında ve Sardinya Adası’nın kuzeyinde yer alan bu bu dağlık adanın güneyindeki Porto-Vecchio şehri 100. Tour’a ev sahipliği yapacak. Fransa Bisiklet Turu’nu ilk kez ağırlayacak olan ada ayrıca, iki etabın daha koşulmasıyla bisikletseverler için daha da popüler hale gelecek. İki hafta sürecek şölende bisikletçiler toplam 3 bin 403 kilometrelik mesafeyi geride bırakacaklar. 7 düz, 5 geçiş, dördü zirve finişi olan 6 tırmanış, 2 bireysel, bir de takım zamana karşı etabın koşulacağı 100. Tour, tabii ki Paris’te noktalanacak. Etaplar Eurosport’tan naklen yayımlanacak.

4 mayo sahibini arıyor

Fransa Bisiklet Turu’nda toplam dört mayo, 1 etap sonundaki sahiplerini bekliyor. Sarı mayo genel klasman liderine verilirken, yeşil mayo sprint, kırmızı benekli mayo dağların kralı ve beyaz mayo da en iyi genç bisikletçinin üzerinde kalacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle