Dünya Haberleri

  Fransa: Suriye'de düşmanlarımız çoğaldı

  AA
  25.09.2014 - 14:25 | Son Güncelleme:

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'de düşmanlarının çoğaldığını belirterek "Suriye'de düşmanlarımız önce Esad, ardından IŞİD" dedi. Fabius, IŞİD'le mücadelede Türkiye'yle işbirliğinin önemine de değindi.

  France Info radyosuna konuşan Fabius, Cezayir'in doğusunda kaçırılan Fransız rehine Herve Gourdel'in öldürülmesi ve Suriye'deki son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

  Rehinenin öldürülmesini "alçaklık" olarak değerlendiren Fabius, IŞİD için insan hayatının önemli olmadığını ve Gourdel'in ölümünden sorumlu olanların derhal bulunması ve cezalandırılması gerektiğini söyledi.

  Fabius, Suriye'de savaşa katıldığı tahmin edilen ve iki gün önce Türkiye'den Fransa'ya gönderilen üç şüpheli hakkında da bir ihmal söz konusu olduğunun altını çizerek bu bağlamda Türkiye'yle işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

  Fransa: Suriyede düşmanlarımız çoğaldı Fransa'yı rezil eden cihatçı operasyonu

  Dışişleri Bakanı, "Bu kişilerin büyük bir kısmı Türkiye'den geçiyor. Dolayısıyla Türkiye'yle işbirliğinin kusursuz olması gerekmektedir" ifadelerini kullandı. Fabius, IŞİD'in açılımına işaret ederek bu grubun hiçbir şekilde İslamiyet'i temsil etmediğini dile getirdi.

  Suriye'de artık düşmanların çoğaldığını belirten Fabius, "Suriye'de düşmanlarımız önce Esad, ardından IŞİD" yorumunda bulunarak Esad'ın işine geldiği için IŞİD'le mücadele etmediğini dile getirdi.

  Fransa: Suriyede düşmanlarımız çoğaldı
  Gourdel'in öldürülmesinin ardından Fransa'daki bazı belediyelerde bayrakların yarıya indirildiği görüldü.

  Dün kafası kesilerek infaz edilen 55 yaşındaki Fransız dağcı Gourdel, Cezayir'in doğusunda tatilini geçirirken, IŞİD'e bağlı olduğunu ileri süren "Hilafetin Askerleri" isimli örgüt tarafından kaçırılmıştı. Örgüt, Fransa'nın Irak'taki operasyonlarına son vermemesi halinde rehineyi 24 saat içinde öldüreceğini duyurmuştu. Gourdel'in ölüm haberinden sonra memleketi Nice'de yas ilan edilerek, bayraklar yarıya indirildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı