Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa, Kıbrıs konusunda çark etti

  Hürriyet Haber
  15 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mart 1998 - 00:01

  Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları'nın Edinburgh'da yapılan Kıbrıs gündemli gayrıresmi oturumda, İngiltere bastırınca, Fransa, önceki gün ortaya attığı, ‘Türk tarafı olmadan Kıbrıs Rumları ile görüşmelere başlanmayıp, bir süre beklenilmesi’ yolundaki çekinceyi de içeren teklifini geri çekti.

  Edinburgh toplantısının ikinci ve son gününde, gündeme ağırlığını koyan AB Dönem Başkanı İngiltere, Kıbrıs Rum kesiminin, Türk kesiminin gelmemesi halinde de 31 Mart‘ta başlayacak tam üyelik sürecinin içinde olacağı vurguladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ‘Türk kesiminin de bulunmasını isteriz, ancak gelmezlerse Lüksemburg'da öngörüldüğü gibi görüşmeler 31 Mart‘ta başlayacak' dedi.

  Cook, Klerides'in gerçekçi ve cömert teklifinin Türk tarafınca kabul edilmemesi halinde doğacak sonuçtan Rumların sorumlu tutulamayacaklarını da savundu. Cook ayrıca, önceki gün Yunanistan ve Fransa'nın toplantı gündemine sundukları tekliflerin ‘masaya konuldukları halde geçerli olmayacaklarını' duyururken, görüşmelerin Dönem Başkanı İngiltere'nin hazırladığı teklif temel alınarak yürütüleceğini bildirdi.

  Cook, İngiltere'nin metni üzerinde diğer üye ülkelerin istekleri doğrultusunda küçük değişiklikler yapılabileceğini de kaydederken, söz konusu değişikliklerin üye ülkelerin başkentlerinde halen tartışılmakta olduğuna işaret etti.

  Fransa, dün masaya koyduğu teklifte, iki tarafın da masada yer almaması halinde Komisyon'un vakit geçirmeden Konsey'e bir rapor hazırlamasını ve Konsey'in bunun sonuçlarına göre karar almasını istemişti. Fransa'nın bu tavrı Türk kesiminin gelmemesi halinde Rum tarafıyla görüşmelere başlanmadan önce bir süre beklenmesi isteği olarak yorumlanmıştı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı