Fransa, Kahn’ı savundu, EBRD ’Nagy işe normal alındı’ dedi

Hürriyet Haber
20.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.10.2008 - 20:49

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın kurumda çalışan Piroska Nagy ile kurduğu gönül ilişkisinin ortaya çıkması ve soruşturma başlatılmasının yansımaları devam ediyor. Dün, Fransa hükümeti, eski Fransız Maliye Bakanı olan Strauss-Kahn’a sahip çıkan bir açıklama yaptı. Fransız hükümeti, mali krizi yönetmek şekliyle ilgili övgüde bulundu.

Görevinin başındaydı

IMF, cumartesi günü Strauss-Kahn’ın, Macar asıllı Piroska Nagy ile ilgili görevini kötüye kullanıp kullanmadığı konusunda dışarıdan bir hukuk firmasıyla çalışacağını açıklamıştı. Fransız hükümet sözcüsü Luc Chatel, "İki hafta içinde gücünü suistimal edip etmediğini göreceğiz. Dominique Strauss-Kahn, son kriz sırasında görevinin başında olduğunu gösterdi. Geçen haftalarda bütün açılardan görevini yerine getirdi. O işinin insanıydı" dedi. Eski sosyalist maliye bakanı olan 59 yaşındaki Strauss-Kahn’ın daha önce IMF Afrika bölümünde kıdemli yönetici olarak çalışan Piroska Nagy ile ilişkisi olduğu ve gücünü Nagy için kötüye kulandığı iddia edilmişti.

EBRD soruşturmayacak

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Londra ofisinde görevli olan ve Kahn’la ilişkisi ortaya çıkan Piroska Nagy’nin son derece normal bir şekilde işe alındığını ve bu konuda soruşturma yapmayacağını açıkladı. Nagy, geçen ağustos ayında IMF’den ayrılarak EBRD’de çalışmaya başlamıştı. EBRD’nin konuyu soruşturup soruşturmayacağı şeklindeki soruya şirket sözcüsü Anthony Williams, "Nagy, bu görevine atandı ve bu işi yapmak için yeterince kalifiye" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı