Dünya Haberleri

  Fransa işkenceden mahkum oldu

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Le Monde, Fransa'nın mahkumiyetini manşet yaptı, ancak ‘‘Bugüne kadar sadece Türkiye işkenceden mahkum olmuştu’’ diye eklemeyi de ihmal etmedi. Gazete konuya ilişkin karikatüründe de Türkiye'ye sataştı. Karikatürde, Fransa'nın işkenceden ceza yediğini okuyan Türk polis diğerine şöyle diyor: ‘‘İşte bu kadar. Avrupa kapıları bize açılıyor.’’

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Fransa'yı, Fas asıllı Ahmet Selmuni'ye işkence yapıldığı gerekçesiyle 613 bin frank tazminat ödemeye mahkum etti. Böylece ilk kez bir Avrupa Birliği üyesi ülke işkenceden mahkum oldu.

  Fransa'yı işkenceden mahkum eden karar şöyle gelişti:

  Fas uyruklu Hollanda vatandaşı Ahmed Selmuni uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 25 Kasım 1991 tarihinde Paris yakınlarında gözaltına alındı ve dört gün süren sorgulaması sırasında dört polis memuru kendisine kötü muamelede bulundu. Fransa mahkemelerinde hakkını arayan Selmuni, iç hukuk yollarını tükettikten sonra Aralık 1992'de AİHM'ne başvurarak Fransız devletinden şikayetçi oldu.

  COPLA TECAVÜZ

  AİHM, Selmuni'nin gözaltı süresi boyunca işkenceye tabii tutulduğunu, ‘yüzüne işeme, copla tecavüz’’ türü insanlık dışı muamele gördüğünü belirtti ve Fransa'yı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin, ‘‘Hiç kimse kötü muamele ya da işkenceye tabii tutulamaz’’ ifadesinin yer aldığı üçüncü maddesini ihlal etmekle suçladı. Mahkeme ayrıca Fransa'daki yargı süresinin de uzun olduğunu belirterek yine insan hakları sözleşmesinin altıncı maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. AİHM Selmuni'ye 500 bin'i maddi ve manevi tazminat, 113 bin'i de masraf olmak üzere toplam 613 bin frank ödenmesini kararlaştırdı.

  Selmuni'ye işkence eden dört güvenlik görevlisi bu iddiayı kabul etmiyorlar. 22 Ekim 1998'de Versailles'da mahkeme önüne çıkan polisler, üç ve dört yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı. Ancak temyiz mahkemesi bu cezayı bozdu ve polisleri 12 ile 15 ay arası ‘‘tecilli’’ hapis cezasına çarptırdı. Halen polisler serbest bulunuyor. AİHM'nde dava açan Selmuni ise Fransa'nın Montmedy hapishanesinde yatıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı