Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransa eski Başbakanı gözaltına alındı

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  11.09.2012 - 14:22 | Son Güncelleme:

  Birbiri ardına siyasi skandallarla çalkalanan Fransa’da eski Başbakan Dominique de Villepin, ifade vermek üzere gözaltına alındı. De Villepin bir süre sorgulandıktan sonra öğleden sonra serbest bırakıldı.

  Jacques Chirac’ın cumhurbaşkanılığı döneminde başbakanlık yapan de Villepin, bu sabah ‘Relais & Châteaux soruşturması’ çerçevesinde Paris polisi tarafından gözaltına alındı. Villepin’in, nüfuzunu kullanarak, kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamaları ile hakkında soruşturma açılan Fransız oteller grubu  Relais & Châteaux Grubu’nun eski patronu ve arkadaşı Regis Bulot’yu korumak için, onun yerine gelen yeni direktör Jaume Tapies’ye baskı yaptığı belirlendi.

  2011 yılından bu yana iddiaları reddeden de Villepin’i dinlemeye alan soruşturma hakimleri, kenisine desteğinden dolayı telefonda teşekkür eden Bulot ile görüşmelerini kaydetti.

  Bulot, Strasbourg soruşturma hakimleri tarafından ‘yolsuzluk, yasa dışı şebeke kurmak ve kara para aklamakla’ suçlanıyor.  Boulot’nun hesaplarına, 2002-2008 yılları arasında fatura şişirmek suretiyle, 1.6 milyon euro nakit para aktardığı tespit edilmişti.

  De Villepin ise daha önce de Fransız devletinin Tayvan’a fırkateyn satışından komisyon aldığını öne süren sahte liste skandalı ‘Clearstream skandalı’nda da yargılanmış, ancak aklanmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı