Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa, Esad hakkında insanlık suçu soruşturması açtı

  Reuters
  30 Eylül 2015 - 10:27Son Güncelleme : 30 Eylül 2015 - 16:00

  Fransa, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında insanlık suçu işlediği gerekçesiyle soruşturma açarak dünyanın önde gelen ülkelerinin Suriye konusundaki farklılıklarını bir kez daha göz önüne serdi.

  Paris savcılığından yapılan açıklamada, işkence ve alıkoymaların da incelendiği soruşturmanın 10 Eylül'de Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan göstergeler doğrultusunda açıldığı belirtildi.

  Suriye'de rejim ordusuyla isyancılar ve İslam Devleti arasında devam eden iç savaşta geride kalan dört yıl boyunca yaklaşık 250 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilirken, 11 milyon kişi de yerinden oldu.

  Medyada yer alan haberlere göre Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı dosya, eski bir Suriye ordusu yetkilisi tarafından ülkeden çıkarılan 55 bin fotoğrafta Esad'a bağlı güçler tarafından zarar gören yaklaşık 11 bin mağdurun görülmesi üzerine ortaya çıktı.

  Rusya'nın Suriye başkanına desteğini artırdığı bu günlerde Fransa da diğer batılı güçlere katılarak görüşmelerin başlaması için Esad'ın gitmesine dair isteklerini yumuşatmıştı.

   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı