Dünya Haberleri

  Fransa Ermeniler’e teslim oluyor

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FRANSA Parlamentosu'nda daha önce onaylanarak kabul edilen ve Senatoya gönderilen sözde Ermeni soykırımı ile ilgili tasarının Senato Genel Kurulu'na gönderilmesi bekleniyor. Parlamentonun onayına rağmen Fransa Senatosu Başkanlık Divanı tasarıyı beş kez gündemine almış ve genel kurula göndermeyerek hasır altı etmişti.

  Senato Başkanlık Divanı'nın tasarı ile ilgili 22 Şubat'da bir kez daha toplanacağı bildirildi. Senato Başkanı, Başkan Yardımcıları, Siyasi Grup ve Komisyonların Başkanlarından oluşan Senato Başkanlık Divanı'nın bu kez 'Ermeni tasarısı'nı genel kurula göndermesi bekleniyor. Senatodaki bu eğilimin Ermeni diasporasının baskısı sonucu doğduğu bildirildi. Tasarının genel kurula gönderilmesi halinde kabul edilmesine kesin gözle bakılıyor. Ermeni tasarısında Türkiye Cumhuriyeti'nin 1915'de Ermenilere yönelik yapılan 'sözde soykırım' iddialarını resmen tanıması talep ediliyor.

  Senatodaki bu gelişmeler üzerine Kuzey Fransa Türk Dernekleri Koordinasyonu (CCAT), Fransa Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarına birer mektup gönderileceğini bildirdi. Mektupta Fransa Senatosu nezdinde girişimde bulunmaları ve tasarının genel kurula gönderilmemesini sağlamaları talep edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı