Gündem Haberleri

  Fransa el bagajlarının kontrolünü arttırdı

  (a.a.)
  10.08.2006 - 19:43 | Son Güncelleme:

  Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, İngiltere, ABD ve İsrail'e gidecek uçaklardaki el bagajlarının ”kontrolünün yüzde yüz oranında” arttırılması kararı alındığını bildirdi.

  Terör eylemlerinin ortaya çıkarılması üzerine tatilini yarıda keserek güvenlik ve istihbarat şefleriyle acil bir toplantı yapan Nicolas Sarkozy, “ABD, İngiltere ve İsrail'e gidecek uçaklardaki tüm el bagajlarının yüzde yüz oranında aranmasına karar verdik” dedi.

  İçişleri Bakanı Sarkozy, Paris-Londra arasında sefer yapan Eurostar trenlerinde de kontrollerin arttırılacağını ve herhangi bir zamanda arama operasyonlarının düzenleneceğini belirterek, garlar ve havaalanlarında patlayıcı saptama işleminde kullanılmak üzere köpek bulundurulacağını kaydetti.

  Sarkozy ayrıca, İngiltere'den ABD'ye giden uçakları havaya uçurma planına katıldıkları sanılan kişilerin Pakistan kökenli olduklarının tahmin edildiğini söyledi. Paris'in İngiltere ile yakın temas halinde olduğunu belirten Sarkozy, şüpheliler hakkındaki bilgi kaynağı konusunda açıklama yapmadı.

  Öte yandan, Fransa'dan İngiltere'ye yönelik elli kadar uçuşun iptal edildiği bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı