Gündem Haberleri

  Fransa’da yine peçe gerginliği

  Arzu Çakır MORIN/PARİS
  14.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Paris’te yüzü peçeli bir kadına kimlik kontrolü yapmak isteyen polisle, kadının etrafını saran yakınları arasında şiddetli çatışma çıktı. Polis kalabalığı ancak biber gazı atarak dağıtabildi.

  FRANSA’da burka yasağı, yine gerginliğe yol açtı. Olay, Paris’in sorunlu banliyölerinden Argenteuil’de önceki gün akşam saatlerinde meydana geldi. Kimlik kontrolü yapan polis, yüzü peçeli olan 25 yaşında bir kadından yüzünü göstermesini istedi. Ancak yoldan geçen bir başka kişi “Bu kontrol benim gözümde yasal değil” diyerek karşı çıktı.

  TAKVİYE İSTENDİ

  Polis bu kişiye sert müdahalede bulununca, olayı gören çevredekiler de kadını ortalarında korumaya alarak polisle çatışmaya başladı. Kalabalık giderek artıp 50-60 kişiye ulaşınca polis biber gazı ve plastik mermi kullanarak gergin ortamı dağıtmaya çalıştı. Polis, takviye ekiplerin gelmesiyle akşam 20.30 sıralarında durumu kontrol altına alabildi. Olayın ardından operasyona başlayan polis, kimlik kontrolüne karşı çıkan 25 yaşındaki kişi ile genç kadının 37 yaşındaki kuzenini gözaltına aldı. Fransa’da 2010 yılında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde geçen burka yasağının polis kontrolleri açısından zorluk getireceği ve bu sorunun yasakla değil, pedagoji yoluyla çözülmesi çağrısında bulunulmuştu. Yasanın uygulanmaya başladığı 2012’den bu yana polisin kimlik kontrolünde sorunlar yaşanıyor.

  Türk kadına saldırı

  Aynı gün Paris’e 3 saat uzaklıktaki Reims kentinde türban takan 32 yaşındaki bir Türk kadınına 17 yaşındaki bir genç, “Pis Arap, bıktık sizden. Defolun” dedi, sonra da genç kadının türbanını çekmeye çalıştı. Olayın ardından Reims karakolu önünde  toplanan yaklaşık 100 kişi Türk kadına destek verdi. 9 örgüt, genç kadın ve eşi olayla ilgili ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı