Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa’da milli marşa ıslık kavgası tırmanıyor

  Hürriyet Haber
  19 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2008 - 23:38

  Platini: Islıklamayla maç iptal edilmez.
  Fransa Spor Bakanı: Sen kendi işine bak.

  FRANSA ve Tunus arasında Paris’teki Stade de France’da oynanan hazırlık karşılaşması öncesi çalınan Fransız milli marşının, çoğunluğu Kuzey Afrika kökenli göçmenler tarafından ıslıklanmasının ardından çıkan tartışma, Fransa ile UEFA’nın Fransız Başkanı Michel Platini arasında kavgaya dönüştü. Platini, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, bir daha milli marşın ıslıklanması halinde karşılaşmanın iptal edilmesi önerisinin saçma olduğunu söyleyince Fransa Spor Bakanı Bernard Laporte’den cevap geldi: "Sen kendi işine bak"

  Dün spor gazetesi L’Equipe’e demeç veren Spor Bakanı ve Fransa Ragbi milli takımı eski antrenörü Laporte, "UEFA başkanı istediğini söyler. Herkes yerini bilmeli" diyerek kızgınlığını dile getirdi. Fransa yasalarına göre, milli marşı yuhalamanın suç sayıldığını ve failinin, 6 ay hapis ve 7500 Euro para cezasıyla cezalandırıldığını hatırlatan Laporte, bunun UEFA’nın işi olmadığını savundu.

  Siyaset esir aldı

  Le Monde gazetesine konuşan Platini, son tartışmalardan üzüntü duyduğunu belirtmiş ve "Siyaset dünyası, futbolu, sporu esir aldı" diye konuşmuştu. Platini şöyle devam etmişti: "Maçlarda her seyircinin arkasına polis yerleştirme olanağı yok. Burada, seyircileri eğitmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. UEFA’ya göre, maçların hangi gerekçeyle ertelenebileceği konusu açık. Örneğin ırkçı bir slogan sonucu maçın iptal edilmesini ben de desteklerim, ancak futbol kuralları konusunda kararı siyasiler değil, UEFA ve FIFA verir."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı