Dünya Haberleri

  Fransa’da burkadan sonra burkini tartışması

  Hürriyet Haber
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın başkenti Paris’te bir yüzme havuzunun burkini (haşema) giyen Müslüman kadını içeriye almaması ülkedeki “Müslüman kıyafetlere yasak” tartışmasını tekrar gündeme getirdi.

  Daha önce Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin laik Fransa’da burkanın hoş karşılanamayağı açıklamasından sonra şimdi de tesettür mayosu burkiniye yasak gelmesi tartışma başlattı.

  Paris’in banliyölerinden Emerainville’da burkinisiyle havuza girmesi yasaklanan sonradan Müslüman olan Fransız Carole isimli kadın, yasağın Müslümanlara uygulanan bir ayrımcılık olduğunu söyledi.

  Carole, “Bu düpedüz ayrımcılıktır. Bunların değiştirmek için savaşacağım” dedi. Müslümanlara ayrımcılık yapıldığı iddialarına cevap veren bölge belediye başkanı Alain Kelyor, yasağın İslam ile ilgisi olmadığını, burkininin Kuran’da yer alan bir kıyafet olmadığını söyledi.

  “BÜTÜN BUNLARIN İSLAM İLE BİR İLGİSİ YOK”

  Bu arada, bölgedeki havuzları yöneten kuruluşun genel müdürü Yannick Decompois de, "Laiklik ile ilgili bir konu değil, bu bir hijyen meselesi" dedi.

  Aynı olayı yansıtan BBC de, Emerainville Belediye Başkanı Alain Kelyor’un, “Bütün bunların İslam ile bir alakası yok” sözlerini aktardı. Haşema’nın bir “İslami mayo” olmadığını da savunan Kelyor, “Bu tür giysi Kuran’da yok” ifadesini kullandı.

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Haziran ayında bir konuşmasında burkanın dini bir konu olmadığını savunarak “ Ülkemizde kafesin ardında yaşayan, sosyal yaşamdan kopmuş, kimlikten yoksun kadınların varlığını kabul edemeyiz” demişti.

  Bu arada, Fransa Meclisi, burkanın kullanımının sınırlanması yollarını araştırmak üzere 32 milletvekilinden oluşan bir komisyon kurmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı