Fransa Cumhurbaşkanı’na açık mektup

Hürriyet Haber
03 Ocak 2012 - 12:11Son Güncelleme : 03 Ocak 2012 - 12:16

Türk kökenli üç Fransız öğrenci, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye açık bir mektup yazdı.

 Melisa Atassi, Nil Eyüboğlu ve Sinan Kesova isimli öğrenciler Ermeni tasarısından duydukları rahatsızlığı bugün gazeteye verdikleri tam sayfalık bir ilanla dile getirdi.

Mektubun ana hatları şöyle;
 
Sayın Cumhurbaşkanı,

Ermeni soykırımının inkarının önlenmesi amacıyla ortaya atılan yasa teklifinin oylanmasına hoşnutsuzluğumuzu belirterek tepki göstermek istiyoruz.

Bizler, iki kültürü yaşamış olan, İstanbul’daki Pierre Loti Lisesi’nin üç mezunuyuz. Şu an Sciences Po. Ve McGill üniversitelerinde öğrenciyiz.

İstanbul’da yaşayan Fransızların ve Fransızca konuşanların (frankofonların), bu yasa tasarısından duyduğu rahatsızlığı ifade etme ihtiyacı hissettik. 

Bu mektup siyasi bir amaç içermemektedir. Ülkelerin kendi tarihlerindeki acılarla özgürce yüzleşmesi amacıyla yapılan bir müdafaadır.

Söz konusu yasa tehlikelidir. Fransa’daki azınlıkları korumak yerine, onların toplumlar arası engellerini daha da belirginleştirecektir.

Tarih hukuki bir mesele değil, bir sosyal bilim dalıdır. Aksi halde, tarihçiler ne işe yarardı?

Ermeni meselesinin Türkiye’deki en önemli savunucusu Hrant Dink 2006 yılında, böyle cezai bir yasa kabul edilirse soykırımı, Fransa topraklarında inkar edecek ilk kişi olacağını açıklamıştı.

Sayın Cumhurbaşkanı, Türk kökenli Fransız vatandaşı veya Frankofonlar olarak, bizi derinden yaralayan bu yasa taslağına dikkatinizi çekerek, sorularımızın yanıtlanması için istirhamda bulunuyoruz.


Atassi Melisa – (Türk-Suriyeli)

Eyüboğlu Nil – (Türk kökenli Fransız)

Kesova Sinan – (Türk kökenli Fransız)

Fransa Cumhurbaşkanı’na açık mektup

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı