Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fransa çocukların güzellik yarışmasına katılmasını yasakladı

  Hürriyet Planet
  19 Eylül 2013 - 01:20Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 23:22

  Fransız Senatosu, kız çocukların korunması çabaları kapsamında 16 yaşından küçük çocukların güzellik yarışmalarına katılmasını yasaklayan yasayı onayladı.

  Yasa gereğince 16 yaşından küçük bir çocuğu yarışmaya sokanlar iki yıla kadar hapis ve 30 bin euroya kadar pazar cezasına çarptırılacak. Güzellik yarışması organizatörleri ise yasanın yaptırımlarının çok ağır olduğu görüşünde.

  ÖZELLİKLE 6-12 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR
  Yasa metnini kaleme alan Fransız milletvekili Chantal Jouanno ise bu yasanın özellikle 6-12 yaş arasındaki kız çocuklarının cinsel kimliğinin aşırı bir şekilde öne çıkarılmasına karşılık hazırlandığını söyledi. Jouanno, "O yaştaki çocukların eğitimine konsantre olmamız gerekirken bu yarışmalar çocukların fiziksel görünüşüne odaklanıyor. Üstelik sadece kız çocuklar için bu tür yarışmalar düzenleniyor. Bir organizatöre, neden erkek çocuklar için bu yarışmaları yapmadıklarını sorduğumda 'Erkekler kendilerini böyle küçültmez' diye yanıt vermişti" sözleriyle yasayı savundu.

  6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA ÖZEL İÇ ÇAMAŞIRI
  Dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi Fransa'da da küçük yaştaki kız çocuklarının makyajlı ve kostümlü bir şekilde güzellik yarışmalarından boy göstermeleri kamuoyunda ateşli tartışmalara neden oluyordu. Durumun çok daha ciddi olduğu ABD'deküçük yaşya kız çocuklarına, onların da cinsel kimlikleri olduğunu söyleyen sosyal mesajlar gönderiliyor, reklam ve tanıtım kampanyaları düzenleniyor.Hatta 6 yaşından küçük çocuklar için kadınsı iç çamaşırları satan mağazalar bile bulunuyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı