Gündem Haberleri

  "Fransa, Bosna soykırımının inkarını da yasaklasın"

  AA
  26.01.2012 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi, “Savaş zamanında Boşnakları hedef alan soykırımın inkarının yasaklanmasını sağlayacak” yasa çıkartılması için Fransa Senatosu'na öneri gönderme kararı aldı.

  Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük soykırımını Srebrenitsa'da yaşayan Bosna-Hersek'te, Fransa Senatosu'nun aldığı karara anlamlı bir tepki geldi. Bosna-Hersek'teki Boşnakların en büyük partilerinden ve bir zamanlar genel başkanlığını merhum Aliya İzzetbegoviç'in yaptığı Demokratik Eylem Partisi (SDA) Milletvekili Safet Keşo, Fransa Senatosu'nun Ermenilerle ilgili aldığı kararın benzerinin, Boşnaklarla ilgili alınmasını sağlamak için öneri hazırladı.

  Keşo, önerisinde “1990'lı yıllarda Bosna'daki savaşta Boşnaklar'ı hedef alan soykırımın inkarının yasaklanmasını sağlayacak” yasa çıkartılması için hazırladığı teklifi milletvekillerinin imzasına sundu. Keşo'nun hazırladığı, öneri daha sonra Bosna-Hersek Federasyon Temsilciler Meclisi'nde dün akşam saatlerinde milletvekillerinin oylamasına sunuldu. Salonda bulunan milletvekillerinin tamamına yakınının “evet” oyu vermesiyle öneri kabul edildi.

  Önerinin kabul edilmesiyle birlikte, Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi, Fransa senatosuna, “savaş zamanında Boşnaklar'ı hedef alan soykırımın inkarının yasaklanmasını” sağlayacak yasa çıkartılması için öneri gönderecek.

  ÖNERİYİ HAZIRLAYAN MİLLETVEKİLİ KEŞO, AA'YA KONUŞTU
  Öneriyi hazırlayan milletvekili Safet Keşo, AA muhabirine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ne tarihi, ne bilimsel ne de tam olarak mahkemelerce doğrulanan uzak geçmişteki olaylarla ilgilenen Fransa Senatosu'nun, uluslararası mahkemelerce kabul edilen Boşnaklar'ı hedef alan soykırımın inkarını yasaklamasının daha anlamlı olacağını söyledi.

  İnsani ve vicdani duygularından yola çıkarak, Federasyon Temsilciler Meclisi'ne yakın geçmişte yaşanan Bosna-Hersek'teki Boşnaklar'ı hedef alan soykırımın inkarının cezalandırılması için Fransa Senatosu'na gönderilmek üzere öneri hazırladığını belirten Keşo, çünkü bu soykırımın uluslararası mahkemelerce de kabul edildiğini vurguladı.

  Fransa Senatosu'nun böyle bir kanunu getirmesi için kendilerinin hukuki zeminleri bulunduğunu da vurgulayan Keşo, şunları kaydetti:

  “Fransa Senatosu, Ermeni yasasını kabul etti. Çok uzak geçmişte kalan, ne tarihi, ne bilimsel ne de tam olarak mahkemelerce doğrulanan olaylarla ilgilenen Fransa Senatosu, uluslararası mahkemelerce kabul edilen Boşnakları hedef alan soykırımın inkarını yasaklaması daha anlamlı olur. Madem Fransa Senatosu, soykırım konularıyla ilgileniyor, o halde mahkemelerin kabul ettiği Bosna'daki soykırımın inkarını da yasaklaması gerekir.”

  Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi'nce onaylanan öneriyi Fransa Senatosu'na ileteceklerini vurgulayan Keşo, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Aynı zamanda Fransa Senatosu'na ileteceğimiz öneride Boşnaklar üzerine işlenen soykırımı doğrulayan mahkeme kararlarının listesini de ekleyeceğiz. Çünkü, Srebrenitsa, Priyedor, Kozarac, Kalesiya, Doboy, Kotor Varoş'ta olanlar biliniyor. Bütün bunlar şüphesiz ki, Boşnaklar üzerinde işlenen soykırımların örnekleridir. Bu durum aslında Fransa Senatosu'nun ilkelelerinin sınav edilmesi için bir fırsattır. Bu önerimiz, Fransa Senatosu'nun bu tip kanunları neye dayanarak çıkartacağını görmemiz için fırsat olacak.”

  “HEPİMİZ BOSNA'DAKİ SOYKIRIMIN CANLI TANIKLARIYIZ”
  Bosna-Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisi üyeleri gibi Fransa Senatosu üyelerinin de Bosna'da yaşananların canlı tanığı olduğuna dikkati çeken Safet Keşo, sözlerine şöyle devam etti:

  “Yani hepimiz aslında Bosna-Hersek'te işlenen soykırımın canlı tanığıyız. Ben ülkenin savunmasına katılan biriyim ve yaşananları gördüm. Hem bizim meclisimizin, hem de Fransa Senatosu'nun canlı tanığı olduğumuz olaylara öncelik vermesi daha mantıklı olurdu.

  Böyle bir soykırımı gündemine almayan Fransa Parlamentosu ve milletvekillerinin, canlı tanıkları olmadıkları olaylarla ilgilenmesi gerçekten saçmadır. Madem soykırım konularıyla ilgileniyorsunuz, o zaman canlı tanığı olduğumuz Bosna-Hersek'teki olayları gündeminize alın. Bosna-Hersek'te yaşananları göz önünde bulundurmayan ve gündemine almayan Fransa Senatosu, aslında çok şey söylüyor.”

  Fransa'nın kendilerinin göndereceği öneriyi de kabul etmesini beklediklerini dile getiren Keşo, “Ermenilerle ilgili kanunu getiren Fransa'nın Bosna-Hersek'in önerisini reddetmesi saçmalık olur. Bence Fransa senatosu bu kanunu da onaylamalı” dedi.

  “SOYKIRIM, PARLAMENTOLARIN İŞİ DEĞİLDİR”
  Safet Keşo, kendilerinin bugüne kadar parlamentoda, Bosna-Hersek'te veya başka bir yerde “soykırım” olup olmadığını tartışmadıklarına da işaret ederek, “Çünkü soykırım konularını araştırmak parlamentoların işi değildir. Bu işleri mahkemeler yapar. Biz de kuruluşları sırasında Fransa'nın aktif bir şekilde katıldığı mahkemelerin kararlarına dayanarak senatoya bu önderide bulunduk. Çünkü Bosna'da yaşananları mahkemeler 'soykırım' olarak kabul etti” dedi.

  Fransa senatosunun aldığı kararın seçim ve siyasi çıkarlar için kullanılamayacak kadar ciddi bir konu olduğunu belirten Keşo, “Ciddi, gelişmiş ve örnek bir ülke olan Türkiye'ye bu şekilde zarar verilmemeli. Mahkeme kararları olmadan, bir yargılanma süreci olmadan verilen kararın motifleri çok şüphelidir. Ancak Boşnakları ilgilendiren bu kanunun kabul edilmemesi bizi ilgilendirir, bu yüzden bütün süreçleri takip edeceğiz ve hiç peşini bırakmayacağız” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı