Fransa 3 bin kişiyi izleyecek

PARİS / AA
21.01.2015 - 12:54 | Son Güncelleme:

Fransa Başbakanı Manuel Valls, terörle mücadele kapsamında 3 bin kişiyi izleyeceklerini açıkladı.

Başbakan Valls, bakanlar kurulu toplantısı sonrasında, bazı bakanlarla birlikte, terörle mücadelede alınacak önlemlerle ilgili Elysee Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.

İlk önceliklerinin istihbarat birimlerinin personel sayısının arttırılması olduğunu söyleyen Valls, bu kapsamda, terörle mücadele için 3 yıl içinde 2 bin 680 yeni iş kadrosu açılacağını dile getirdi.

Önümüzdeki 3 yıl içinde terörle mücadele için 425 milyon Euro bütçe harcanacağını ifade eden Valls, "Bugün halihazırda, Suriye ve Irak'taki terör örgütleriyle bağlantılı bin 300 kişiyi izliyoruz. İzlenen kişi sayısında geçen yılın bu ayına oranla yüzde 130 oranında bir artış olmuş. Toplamda 3 bin kişiyi izleme altına alacağız" dedi.

Paris’te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste devam eden üç ayrı terör saldırısında toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonlarında üç terörist ölü ele geçirilmişti.

Yürütülen soruşturmalar kapsamında, polis ekibine ve Musevilere ait markete saldırı düzenleyen Amedy Coulibaly’ye silah sağlamak ve lojistik destek vermek suçundan gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen 4 kişi bugün tutuklanmıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı