Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Frankfurter Allgemeine'den Orhan Pamuk yorumu

  İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)
  12.09.2005 - 16:55 | Son Güncelleme: 12.09.2005 - 16:55

  Almanya'nın etkili gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung, Orhan Pamuk’un Yaşar Kemal’den sonra Alman Yayıncılar Birliği’nin ’Barış Ödülü’nü alacak ikinci yazar olduğunu hatırlatarak, Tanzimat Dönemi’nden bu yana Türk adalet sistemiyle sorun yaşayan yazarların, ’iyi yazar’ olduğunu öne sürdü.

  Frankfurter Allgemeine gazetesinin bugünkü sayısında Orhan Pamuk’la ilgili, Wolfgang Günter Lerch imzalı bir makale yayınlandı.

  Makalede, Pamuk’un Alman yayıncılar Birliği’nin Barış Ödülü’nü, Yaşar Kemal’den 8 yıl sonra alan ikinci Türk yazar olduğu hatırlatılırken, bunun tesadüf olmadığı vurgulandı. Orhan Pamuk’un romancı kimliği dışında, Türkiye’nin gelişimi etkileyen önemli bir şahsiyet olduğunun savunulduğu makalede şöyle denildi:"Orhan Pamuk’un Alman Yayıncılar Birliği’nin Barış Ödülü’ne layık görülmesi ve bu ödülünü Ekim ayında alacak olması tesadüf değil. Gözler, Pamuk’un ödül almasına çevrilirken, aynı zamanda Türkiye ile Avrupa Birliği arasında müzakereler başlamış olacak. Orhan Pamuk da kendisinden önceki Barış Ödülü sahibi Yaşar Kemal gibi, Türk adalet sistemiyle yeniden sorun yaşayacak. Bu da aslında tanzimat döneminden beri Türkiye’de yazarları iyi yazarlar yapan bir nitelik neredeyse."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı