Dünya Haberleri

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi

  Kazım DOĞAN / FRANKFURT
  02.12.2017 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Kültürler Arası Transfer Derneği tarafından düzenlenen 17. Frankfurt Türk Film Festivali’nin kapanış gecesinde ‘Altın Elma Ödülü’ sahiplerini buldu. Festivalde ‘En İyi Film’ seçilen ‘Tereddüt’ dört ödülle Frankfurt’tan ayrıldı.

  DİZİ ve sinema oyuncusu Wilma Elles’in sunduğu ‘Frankfurt Türk Film Festivali Altın Elma Ödül Töreni, CineStar Metropolis Salonu’nda yapıldı. Törene, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Frankfurt Başkonsolosluğu Kültür ve Turizm Ataşesi Ercan Önder, Frankfurt Belediyesi Eğitim ve Uyumdan Sorumlu Daire Başkanı Sylvia Weber, sinema oyuncuları, filmlerin yönetmenleri, jüri üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

  ERTEM EĞİLMEZ’E ‘VEFA ÖDÜLÜ’
  ‘Babamın Kanatları’ filminde inşaat işçilerini beyaz perdeye taşıyan Menderes Samancılar ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü alırken, ‘Tereddüt’, festivalin ‘En İyi Filmi’ seçildi. ‘Tereddüt’ün senaristi ve yönetmeni Yeşim Ustaoğlu hem ‘En İyi Senaryo’ hem de ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alırken, genç oyuncu Ecem Uzun da filmdeki performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçildi. Böylece ‘Tereddüt’, festivalden dört ödülle dönmüş oldu. Ecem Uzun, vize problemi nedeniyle ödülünü almaya gelemedi.
  Festivalde ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülü Vedat Özdemir’e, ‘En İyi Film Müziği’ ödülü ise ‘Bana Git De’ filminden Mehmet Erdem’e gitti.
  Etkinlik kapsamında yapımcı ve yönetmen Ertem Eğilmez de ‘Vefa Ödülü’ ile anıldı. Eğilmez’in torunu Arzu Çevikalp, dedesinin ödülünü yönetmen Murat Şeker’den aldı.

  ÇOCUKLARA, KADINLARA VE İŞÇİLERE
  ‘En İyi Film Ödülü’nü Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’dan alan ‘Tereddüt’ filminin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni Yeşim Ustağlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Frankfurt Türk Film Festivali ve jürisine çok teşekkür ediyorum. Ben bu filmin yapımcısıyım. Yapımcı olarak da burada bulunmak çok hoş. Ödülü yaşam hakkı elinden alınan çocuklara ve özelliklere kadınlara adıyorum.”
  ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçilen Menderes Samancılar ise, “Ödül almak çok güzel ve onur veren bir durum. Çok mutlu oldum. Ödülü kendi adıma almak çok bir şey ifade etmiyor. Bu projede yer aldığım işçi kardeşlerimin hayatlarından esinlendik. Ödülü, bugün hâlâ, geçmişte olduğu gibi emeklerinin karşılığını alamayan, taşeronların kurbanı olmuş, inşaatlarda hâlâ düşüp ölmeye devam eden işçi kardeşlerime adıyorum” diye konuştu. Ustaoğlu ve Sabancılar’ın konuşması törende büyük alkış aldı.
  Festival kapsamında Türk, Alman ve Avrupalı sinemacıların imzasını taşıyan yaklaşık 60 film, kısa film ve belgesel, dört kentte altı ayrı sinemada gösterildi. 2017 Altın Elma Üniversiteler Arası Kısa Film Yarışması birincisi ise 40 film arasından seçildi. Kısa Film Ödülü’nü Erzurum Üniversitesi’nden Rıdvan Yavuz ‘Kuyu’ ile kazandı.
  Frankfurt Türk Film Festivali, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, Bilim Bakanı Boris Rhein, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ve Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann himayesinde gerçekleştirildi.

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildiBurak Karartı, ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülünü alan ‘Tereddüt’ filminin senaristi Yeşim Ustaoğlu’na ödülünü takdim etti.

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi

  Törende sinema oyuncusu Menderes Samancılar da bir konuşma yaptı.

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildiFrankfurt Kültür Ataşesi Ercan Önder ‘Altın Elma Kısa Film Ödülü’nü, Rıdvan Yavuz’a iletilmek üzere Mehmet Arif Özserin’e verdi.

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildiYeşilçam’ın önemli eserlerine imza atan Ertem Eğilmez’e verilen ‘Vefa Ödülü’nü, torunu Arzu Çevikalp, yönetmen Murat Şeker’den aldı.

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi
  Sergen Ertürk, Mehmet Erdem’in ‘Bana Git De’ filmiyle kazandığı ‘En İyi Müzik Ödülü’nü Nurdan Sever’e verdi

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi
  Yönetmen Hakan Haksun, ‘En İyi Senaryo Ödülü’nü Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt) ile Mehmet Can Mertoğlu (Albüm) adına da Eytan İpeker’e verdi

  Frankfurt Türk Film Festivalinde en iyiler seçildi
  ‘En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Vedat Özdemir’in adına Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’dan, Festivalin Türkiye Koordinatörü Serap Gedik aldı.

  Etiketler: ALMANYA
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı