Dünya Haberleri

DÜNYA

  Frankfurt’ta Yahudi düşmanlığı krizi

  Sefa KAPLAN
  20 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 09:55

  Türkiye’nin onur konuğu olduğu 60. Frankfurt Kitap Fuarı’nda sergilenen Yahudi düşmanlığı ile ilgili kitaplar krize sebep oldu. The Simon Wiesenthal Merkezi’nin Uluslarararası İlişkiler Direktörü Dr. Shimon Samuels, bu tür kitaplar yayımlayan yayınevlerinin kara listeye alınmasını istedi.

  60. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan kimi yayınevlerinin Yahudi düşmanlığı yapan kitaplarını sergilemesi büyük tepki topladı. Altı yıldır Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan ülkeleri ve yayınevlerini, düşmanlığı ve şiddeti teşvik etmek açısından incelediklerini belirten The Simon Wiesenthal Merkezi’nin Uluslarararası İlişkiler Direktörü Dr. Shimon Samuels, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi stantlarının hemen yakınında da bile Yahudi düşmanlığını teşvik eden kitapların satılmasının kendilerini üzdüğünü söyledi. Dr. Samuels, Frankfurt Kitap Fuarı Genel Direktörü Jürgen Boos’a gönderdikleri raporla da durumu kayıt altına aldıklarını ve söz konusu yayınevlerinin kara listeye alınmasını istediklerini belirtti.

  Söz konusu raporda, dedesinin Türkiye’de doğup büyüdüğünü hatırlatan Dr. Shimon Samuels, Türkiye’nin Frankfurt Kitap Fuarı’nın ’Onur Konuğu’ olmasının kişisel olarak kendisini heyecanlandırdığını ve dedesinin ülkesinin edebi mirasının bütün dünyaya tanıtılacağı düşüncesiyle sevindiğini ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açılışta Türkiye’nin çoğulculuğun ve hoşgörünün yanında durduğunu belirten konuşmasının memnuniyet verici olduğunu da vurgulayan Dr. Shimon Samuels, ancak Türk yayıncılarının stantlarının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Raflarda gördüğü Yahudi düşmanlığı yapan komplo teorisi kitapların uluslararası bir fuarda teşhir edilmesinin şaşkınlık verici olduğunu belirten Dr. Shimon Samuels, bu tür kitapların Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi stantlarının hemen çıkışında yer almasının ise Türkiye’nin imajına zarar verdiğini kaydetti.

  The Simon Wiesenthal Merkezi’nin, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini öteden beri desteklediğini ve Ankara’da Cumhurbaşkanı Gül’le de görüştüklerini hatırlatan Dr. Shimon Samuels, Türkler’in Avrupa’da karşılaştığı ırkçı saldırıları da ilk önce kendilerinin protesto ettiğini vurguladı.

  Fuar kapandı, onur payesini Çin’e devrettik

  Türkiye’nin onur konuğu olduğu 60. Frankfurt Kitap Fuarı dün sona erdi. Türkiye, fuarın kapanışında "onur konuğu" payesini düzenlenen törenle Çin Halk Cumhuriyeti’ne devretti. Frankfurt Kitap Fuarı Ulusal Yürütme Komitesi Eş Başkanı Ümit Yaşar Gözüm ve Müge Sökmen, "onur konuğu" bayrağını Çin Halk Cumhuriyeti Basın ve Yayın Bakan Yardımcısı Li Dongdong’a teslim ettiler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı