Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Frankfurt Kitap Fuarı açıldı

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 1997 - 00:01

  Dünyanın en etkin kitapçılık fuarı olan 49. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, önceki akşam Alman Cumhurbaşkanı Roman Herzog, Portekiz Devlet Başkanı Jorge Sampaio ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jacques Santer'in yanısıra çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı törenle açıldı. 20 Ekim'e kadar açık kalacak fuarda, 107 ülkeden 9 bin 600 yayıncı basılı ve elektronik eserlerini sergiliyor. Fuarda 80 bini ilk kez yayınlanan 306 bin civarında kitap okurlarıyla buluşacak.

  Fuarda Türk Kültür Bakanlığı'na ait karşılıklı 140 metrekarelik iki büyük standın yanısıra, Doğan Medya, Milliyet Yayınevi, AD Yayıncılık ve Hürriyet Ofset Yayınevleri de kendi standlarında temsil ediliyor. Kültür Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanı Hasan Duman ve 49. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Türkiye Koordinatörü Pelin Kıraloğlu, ‘‘Yabancı dillerde yurtdışında yayınlanmış Türk yazarlarının eserlerinden örneklerin bulunduğu köşemiz var. Ayrıca Atatürk Köşesi oluşturduk’’ dedi.

  49. Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Santer, Avrupa ile Almanya arasında geçerli olan ortak kitap fiyatlarının tüm Avrupa genelinde yaygınlaştırılmasına bu yıl karar verileceğini söyledi. AB Komisyonu'nun, sınırları aşan ‘‘ortak kitap fiyatı’’ konusunda karar verirken, kitabın ekonomik ve kültürel bir eser olduğu gerçeğinin göz önünde bulundurulacağını söyleyen Santer, ayrıca elektronik kitaplar, yayın hakları ve uluslararı lisans hakları konusunun da ele alınacağını belirtti.

  Portekiz Devlet Başkanı Jorge Sampio da yaptığı konuşmada ‘‘Özgürlük, barışv e hoşgörüyü savunmak, cehalet ve şiddete karşı koymak kitabı savunmaktır’’ dedi. Açılış konuşması öncesi Alman Cumhurbaşkanı Herzog'a, konuşmalarını içeren bir kitabı törenle verildi.

  Fuarın kapanış günü olan 19 Ekim'de Yaşar Kemal, Alman Kitap Yayıncıları Birliği'nin Barış Ödülü verilecek. Tören, Frankfurt'taki tarihi Paul Kilisesi'nde yapılacak.

  Fuar etkinlikleri çerçevesinde bugün iki panel yapılacak. Fuarda Halle 4.C.'deki Allience Salonu'nda saat 14.00'de Prof. Dr. Gürsel Aytaç'ın yöneteceği panelde ‘‘Dilin, edebiyatın ve kültürün gelişimindeki işlevi’’ tartışılacak. Diğer ise 18 Ekim'de saat 14.00'de Gazeteci-yazar Doğan Hızlan'ın yöneteci panelde ‘‘Türk yayıncılığının yurt dışına açılımı ve yazarlarımızın uluslararası düzeyde tanıtımı’’ ele alınacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı