Frankfurt, Ankara katliamını kınadı

Hürriyet Haber
11 Ekim 2015 - 16:42Son Güncelleme : 11 Ekim 2015 - 18:44

Almanya'nın Frankfurt kentinde Ankara'da gerçekleşen katliamı kınamak için yüzlerce kişi saat 15.00'te Hauptwache'da buluştu.

CHP Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği, Türkiye Sosyal Demokratları Derneği (TSD Frankfurt), Genç Sosyalistler'in düzenlediği etkinliğe sivil toplum kuruluşları da destek verirken, yüzlerce kişi protesto gösterisine katıldı.

Frankfurt, Ankara katliamını kınadı
SPD Hessen Eyalet Milletvekili Turgut Yüksel yaptığı açıklamada, katliamın yapılmasına neden olan ve yapanların en kısa sürede yakalanıp, yargı önünde cezalandırılmasını istedi.

Frankfurt, Ankara katliamını kınadı

Frankfurt Türkiye Sosyal Demokratları Derneği Başkanı Figen Brandt da yaptığı konuşmada Ankara'daki katliamı sert bir dille kınadı.

İşte Figen Brandt'ın konuşmasının tam metni:

" Dün Ankara'da 95 kişinin ölümüne, 126 kişinin yaralanmasına neden olan patlamada Türkiye tarihine kara ve kanlı bir gün eklendi. Ankara'ya Frankfurt, Ankara katliamını kınadı“Emek, Barış, Demokrasi Mitingi” için gelen sendikalar ve birçok sivil toplum kuruluşlarının düzenledigi mitinge 81 ilden katılım oldu. Ankara'da yaşanan saldırı, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır. Çağdaş demokrasilerde hükümetlerin görevi toplantı ve yürüyüşlerin güvenlik içerisinde yapılmasını sağlamaktır. Oysa Türkiye'de bu ve benzeri gösterilere ya izin verilmiyor ya da bugün olduğu gibi güvenlik eksiklileri nedeniyle, yurttaşlarımızı kaybediyoruz. Düşünün yaralılara müdahale edilmediği gibi, yaralılara müdahale eden doktorlara da polisin gaz bombalarıyla saldırması emri veriliyor. Ayrıca alana girmeye çalışan ambulanslar, polislerce alana bir süre sokulmuyor. Bu nasil bir katliamdır?
Bu cinayetleri kim üstlenirse üstlensin, bizce birincil sorumlusu siyasi iktidardır. Çünkü ülke güvenliğinden siyasi iktidar sorumludur. Aynı şekilde muhalefete de düşen görev, zaman kaybetmeden Türkiye Büyük Millet Meclisini ivedilikle toplayıp, hesap sormak olmalıdır.
Sosyademokrat Halkdernekleri ve Frankfurt Türkiye Sosyaldemokrat Derneği olarak, 'İnadına barış' diyen barış savunucularını göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları siddetle kınıyoruz. Zaman birlik zamanıdır.
İNADINA ÖZGÜRLÜK - İNADINA BARIŞ!"

Saldırıyı meşalelerle kınadılarSaldırıyı meşalelerle kınadılar
Almanya’nın Köln kentinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri, Ankara’da düzenlenen bombalı saldırıyı kınadılar.

Almanya Türk Toplumu’ndan kınamaAlmanya Türk Toplumu’ndan kınama
Almanya Türk Toplumu - Türkische Gemeinde in Deutschland (TGD), başkent Ankara’da meydana gelen kanlı terör saldırısını kınadı.
Etiketler:

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı