Gündem Haberleri

  FP'yi alt üst ediyor

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP şimdi de, parti yönetiminden habersiz hazırlanıp, partinin resmi önerisi olarak hükümete iletilen ‘Demokratikleşme Paketi’ nedeniyle sarsılıyor.

  ‘Demokratikleşme paketi’ adı verilen, ancak sadece FP'yle ilgili kapatma davasını düşürüp, eski lider Necmettin Erbakan ve kendisi gibi yasaklı arkadaşlarına siyaset yolunu açmayı hedefleyen Anayasa ve yasa değişiklikleri içeren bu paket, FP'de ciddi bir krize yol açtı.

  FP'nin önceki akşam yapılan Başkanlık Divanı'nda sert tartışmalara neden olan bu paketin altından da, yine yasaklı lider Erbakan çıktı. Erbakan'ın en önemli hukukçu kurmayı ve kendisi gibi yasaklı olan eski yardımcısı Şevket Kazan tarafından hazırlanan paketi, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e de, yine Erbakan'ın hukukçu kurmayları Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu, Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak ve Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç iletti.

  KUTAN İSYAN ETTİ

  Geçen hafta Meclis grubunda milletvekillerine dağıtılan, ancak parti yönetiminin üzerinde herhangi bir inceleme yapmadığı paketin, Adalet Bakanı aracılığıyla hükümete iletilmesi FP yönetimini karıştırdı. Başkanlık Divanı toplantısında Grup Başkanvekili Bülent Arınç, ‘‘Demokratikleşme paketi hazırlanıyor, sonra 3 kişi bunu Adalet Bakanı'na veriyor, ama yönetim olarak bütün bunlardan bizim haberimiz yok’’ diye tepki gösterdi. Genel Başkan Kutan da ‘‘Bunun hükümete iletildiğinden benim de haberim yok’’ itirafında bulundu.

  HATİPOĞLU: HABER VERDİK

  Erbakan ile yaptığı telefon görüşmesi, FP'nin kapatılma davasında delil olan TBMM eski Başkanvekili Yasin Hatipoğlu ise Adalet Bakanı'nı ziyaretlerinden yönetimi haberdar ettiklerini söyledi. Hatipoğlu, ‘‘Genel Başkan'ın haberi yoktu, ama Sayın Kamalak ile birlikte Grup Başkanvekili Arınç'ı telefonla arayıp bu ziyaretimizi haber verdik, hatta kendisiyle bu görüşmemiz nedeniyle Adalet Bakanı'yla randevumuza da birkaç dakika geciktik’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı