Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP'ye oy vermeyin

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çiller eski ortağıyla ipleri kopardı. Kurduğu koalisyonla ülkeye rejim bunalımı yaşatan Çiller, ‘‘RP'ye ve FP'ye bir çift sözüm var’’ diyerek, bu partilerin Allah rızası için değil, oy toplamak için mücadele ettiklerini söyledi ve ‘‘Oy vermeyin’’ çağrısında bulundu.

  DYP Lideri Tansu Çiller, eski koalisyon ortağı RP'den kalan milletvekilleri ile kurulan FP ile ipleri kopardı. Çiller, FP'nin ‘Allah rızası için değil’, oy toplamak için mücadele ettiğini öne sürerek, ‘FP’ye oy vermeyin' mesajı verdi. Çiller dün, ‘Orman Köylüleriyle İttifak Kurultayı’ için Bolu'ya geldi. Çiller, dün İstanbul'dan özel bir helikopterle Bolu'ya hareket etti. Ancak, hava şartlarının kötü olması nedeniyle Çiller'in helikopteri Kaynaşlı mevkiine zorunlu iniş yaptı. Bunun üzerine Çiller, kendisini karşılayan makam aracıyla kurultayın yapılacağı spor salonuna geldi. Spor salonuna gelmeden önce bir traktörü de kullanan Çiller, konuşmasında FP'yi sert bir dille eleştirdi. Çiller şunları söyledi: ‘‘RP ve FP'ye bir çift sözüm var. DP'den beri şu kırat, özgürlüklerin seferberliğini yapar. 1950'den beri kazanılan her şey DP sayesinde oldu. Ama en fazla dindar kesim, mütedeyyin kesim zarar gördü. Bizim kazandığımızı onlar yok eder hale getirdiler, kapılarını açtılar. Şimdi bu cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi, iyi düşünün. Allah rızası için değil, oy toplamak için sizi bunların eline atanlara dikkat etmenizi istiyorum. Bu kıratın yemini iyi verin. Beni eloğluna muhtaç etmeyin.’’ ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a da yüklenen Çiller, ‘‘Türkiye istikrar istiyor ama istikrar da cesaret ister, istikrar için yürek ister. Şu Mesut Yılmaz imzayı bir atsa. Ama o önde, biz arkada kovalayacağız’’ dedi. Çiller, iktidara geldiklerinde zorunlu askerlik görevini kaldıracakları sözünü de verdi. Çiller, iktidarlarında ordunun modernize edileceğini ve profesyonel hale getirileceğini savundu. Paralı askerlik döneminin başlayacağını söyleyen Çiller, ‘‘Mecburi askerlik kalkacak. Böylece gençlere iş imkanı çıkacak’’ dedi.

  KÜSKÜNLERDEN KIRATA OY YOK

  Bolu'nun Gövem Köyü'nde Çiller'leri ev sahibi yapan, delege oyları ile ilk 5'e giremediği halde, ‘Enişte torpili’ ile ikinci sıraya giren Şerafettin Güler'in heyecanlı dakikalar yaşadığı gözlendi. Lacivert elbiseleriyle salona gelen Şerafettin Güler, Çiller'i izlerken yılların milletvekili gibi davranmaya çalışması dikkat çekti. Çiller'in ‘‘Kırat bu defa değişik program ile geliyor. Ananızı el oğluna muhtaç etmeyin’’ sözlerine rağmen, ikinci sıradan üçüncü sıraya indirilen eski İl Başkanı Necdet Arafat ile birlikte olan DYP'liler, kırata oy vermeyeceklerini bildirdiler. Salona gelen bazı partililerin, Bolu'dan 1 milletvekilini bile çıkartmalarının zor olduğunu söylemeleri diğer partililer üzerinde soğuk duş etkisi yaptı.

  FP KAZANIMLARI YOK ETTİ

  Çiller, Bolu'nun Düzce İlçesi'nde düzenlediği mitingde de FP'yi eleştirdi. Yaklaşık 4 bin kişiye hitabeden DYP Lideri, ‘‘FP inançlı insanların kazanımlarını yoketti. Dikkatli olun, sakın ola bu defa yanlış yapmayın’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı