Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP'ye mark kıskacı

  Hürriyet Haber
  25 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 25 Temmuz 1999 - 00:01

  Kapatılan RP'nin kayıp 10 milyon mark ile kayıt dışı tutulan 943 bin markı FP'nin başına bela oldu. Maliye Bakanlığı bu paraların tahsili için dava açtı. Yasaklı lider Erbakan ile FP Genel Başkanı Kutan'ın da aralarında bulunduğu 88 RP yöneticisinin mal varlığına ihtiyati tedbir konabilir.

  Maliye Bakanlığı, kapatılan RP'nin kayıp 10 milyon markının tahsili için, yasaklı lider Necmettin Erbakan ve FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın da aralarında bulunduğu 88 yöneticisine, malvarlıklarına ihtiyati tedbir konulması istemini de içeren bir dava açtı. Maliye Bakanlığı, RP'nin kayıp 10 milyon markının (2.2 trilyon lira) yanı sıra, kayıt dışı tutulan 943 bin 390 mark (405 milyar 935 milyon lira), sahte makbuzlarla il teşkilatlarına dağıtılmış gibi gösterilen 54 milyar 25 milyon lira ile 1996 yılı genel merkez binasına ait kiranın iki kez muhasebeleştirmesinden kaynaklanan 621 milyon liranın, yasal faiziyle birlikte tahsilini istedi. Erbakan ve Kutan'ın yanı sıra, Oğuzhan Asiltürk, Rıza Ulucak, Fehim Adak, Abdullah Gül, Musa Demirci, Abdülkadir Aksu gibi FP'nin ağır topları ile RP'nin yasaklı yöneticileri Ahmet Tekdal ve Şevket Kazan'ın da aralarında bulunduğu RP yöneticilerinin malvarlıklarına ihtiyati tedbir konulması talebinde de bulunuldu. Yüzde 50 oranındaki yasal faiz göz önünde bulundurulduğunda, dava sonunda eski RP'lilerin ödemesi gereken paranın 4 trilyonu aşması bekleniyor. Kayıp Marklar için, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın suç duyurusunda bulunması üzerine açılan ceza davası sürerken, Maliye Bakanlığı'nın da bu kez, kayıp Markların tahsili için hukuk davası açması, bugün önemli bölümü FP'de de yönetici konumunda bulunan eski RP'liler üzerinde tam anlamıyla şok etkisi yarattı. Maliye Bakanlığı adına Hazine avukatları Dilara Güven, İclal Kural, Hatice Sarılkan, Hülya Doğan ve İzge Nazlıoğlu tarafından, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın dilekçesinde, RP yöneticilerine şu suçlamalar yöneltildi:

  SAHTECİLİK SUÇU İŞLENDİ

  Hazine yardımı ve partice temin edilen paralar, ‘Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılan siyasi partinin bütün malları Hazine’ye geçer' hükmünün uygulanmasını imkansız hale getirmek amacıyla, bazı il başkanları ve muhasipler genel merkeze çağırılarak, gerçekte dağıtılmadığı halde, dağıtılmış gibi gösterildi. Böylece, Hazine'ye geçmesi gereken malvarlığına defter kayıtlarında yer verilmekle birlikte, ibraz edilen harcama belgelerinin gerçeği yansıtmadığı, sahte ve içeriği itibariyle yanıltıcı faturalar alınıp kullanılarak sahtecilik suçu işlenmiştir.

  10 MİLYON MARK'A NE OLDU?

  Partiye devlet yardımı olarak verilen para, parti yetkililerince, Hazine'nin Ziraat Bankası Merkez Şubesi'ndeki hesabından çekildi ve Alman Markı'na çevrilerek, çekildiği tarihe kadar partinin Yapı ve Kredi Bankası Balgat Şubesi'ndeki hesabında tutuldu. Bu para, kapatma davasının açılmasının hemen ardından bu hesaptan çekildi ve sahte olduğu belirtilen makbuzlarla il teşkilatlarına dağıtılmış gibi gösterildi. Böylece Hazine'ye intikal etmesi gereken parti malvarlığında 10 milyon Mark'lık bir azalmaya neden olundu.

  İKİ KEZ ÖDENMİŞ GÖSTERİLDİ

  RP'nin genel merkez olarak kullandığı, Etaş Emlak, Turizm ve Ticaret AŞ'ye ait Balgat'taki bina, 1996 yılında aylığı 51 milyon 750 lira olmak üzere, yıllık toplam 621 milyon lira bedelle kiralandı. Ancak, o yılki kira gideri, defter kayıtlarına mükerrer olarak kaydedildi. 621 milyon liralık bu fazla ödeme nedeniyle de parti malvarlığında azalma meydana getirildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı