Gündem Haberleri

  FP'nin zigzagları baş döndürdü

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP, son 2 hafta içindeki herkesin başını döndürdü. Önce, ‘‘Destek vermiyoruz’’ dediği küskünlerle birlikte Meclis'in açılmasını sağlayan FP, ‘‘18 Nisan'da seçim istiyoruz’’ açıklamalarından da çark etti ve yine küskünlerle birlikte seçimleri erteletmek için büyük çaba sarfetti. FP zigzaglarını, Meclis'in tatile girmesi konusunda çelişkili tavırlar sergileyerek sürdürdü.

  Genel Başkan Recai Kutan'ın, seçimleri erteletme umutlarının suya düşmesi üzerine, bu konuda önce ‘hata ettikleri’ itirafında bulundu, ardından da miletvekillerine ‘‘Seçim bölgelerinize gidin’’ talimatını verdi. Ancak, Genel Başkanlarının bu talimatına rağmen FP milletvekilleri, aynı gün tam aksi tavır takınarak, iktidar partilerinin tatil kararı getirecekleri Meclis oturumuna, tam kadro baskın yaptılar.

  ERBAKAN ALT ÜST ETTİ

  Eski yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın, FP Grubu'ndaki yakın kurmayı Oğuzhan Asiltürk kanalıyla, Kutan'a rağmen geliştirdiği bu farklı tavır karşısında, iktidar partileri tatil kararını geri çekince, Meclis de çalışmalarına devam etti. FP, Anayasa Komisyonu'nda da, Kutan'ın ‘‘Biz, seçimlerin 18 Nisan'da yapılmasını istiyoruz, bu konuda kararlıyız’’ sözlerine karşın, yine küskünlerle birlikte hareket etti. Ancak iktidar partileri, FP'nin bu konudaki planını da suya düşürdü.

  FP'nin bu baş döndüren zigzagları, İslamcı Medyanın da büyük tepkisiyle karşılaştı. Bu gazetelerin bir çok etkili kalemi, seçimi erteletme girişiminin ardında, demokratikleşme adımları değil, Erbakan'ın ‘nefis mücadelesi’ diye niteledikleri kendini kurtarma çabalarının yattığına dikkat çektiler.

  GRUPTA BÜYÜK TEPKİ

  FP'nin bu zigzag tavrı, Başkanlık Divanı'nın yanısıra, parti grubunun da büyük tepkisiyle karşılaştı. Genel Başkan Yardımcıları Cemil Çiçek, Ali Coşkun, Abdülkadir Aksu, Nevzat Yalçıntaş ve Abdullah Gül ile Grup Başkanvekilleri Salih Kapusuz ve Abdüllatif Şener, bu konudaki eleştirilerini sert bir dille Kutan'a ilettiler.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı