Gündem Haberleri

  FP'nin kader haftası

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki salı günü, önce Cumhurbaşkanı olan Sezer'in yerine yeni başkanını seçip, hemen ardından da FP'yle ilgili kapatma davasını gündemine alacak. Kulislerden sızan haberlere göre, FP kongresindeki Erbakan görüntülerinin, partinin kapatılmasına delil olacağı öne sürülüyor.

  FP için kader günleri başlıyor. Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki Salı günü önce, Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer'in yerine yeni başkanını seçip, hemen ardından da FP'yle ilgili kapatma davasını görüşme gündemine alacak.

  Anayasa Mahkemesi Raportörü Mehmet Turhan'ın, FP davasıyla ilgili raporunu hazırladığı bildirildi. Yüksek Mahkeme çevrelerinde, ‘‘Parti kapatmalara karşı’’ oluşuyla tanınan Turhan'ın, hazırladığı raporunu, önümüzdeki hafta seçilecek yeni başkana teslim edeceği belirtildi.

  Turhan'ın raporunu yeni başkana teslip edip, başkanın da raporu üyelere dağıtmasıyla birlikte, FP davasının görüşme süreci başlamış olacak. Siyaset ve yargı kulislerinde, Turhan'ın raporunda, ‘‘kapatılmama’’ yönünde görüş bildirdiği söylentileri seslendiriliyor.

  KONGRE YAKACAK

  Aynı çevrelerde, Raportör Turhan'ın raporundaki görüşün aksine Yüksek Mahkeme'nin bazı üyelerinin 14 Mayıs'ta yapılan FP kongresindeki yasaklı lider Necmettin Erbakan'la ilgili görüntü, afiş ve sloganlardan etkilendiği söylentileri de duyuluyor.

  Kulislerdeki fısıltılar FP çevrelerinde ise tam anlamıyla şok etkisi yarattı. Kongre öncesinde, ‘‘kapatma kararı çıkmaz’’ diye iyimser bir havanın yayıldığı FP kulislerinde, kongreden sonra, ‘‘Bizi yakarsa bu Kongre yakacak’’ yorumları yapılmaya başlandı.

  EYLÜL'E KALSIN ÖNERİSİ

  Bu arada, Yüksek Mahkeme'de, FP davasının adli tatil sonrasına bırakılması eğilimi de gözleniyor. Bazı üyelerin, ‘‘dosya çok kapsamlı, görüşmeye başlarsak araya tatil girer ve yarım kalır, bu da spekülasyonlara neden olur’’ diyerek, dosyanın görüşülmesine tatilin biteceği Eylül'de başlanmasını istedikleri bildirildi. Yüksek Mahkeme kulislerinde, bu konuda son sözü önümüzdeki hafta seçilecek yeni başkanın söyleyeceği de konuşuluyor.

  Bu pankart kapatmaya delil olabilir

  FAZİLET Partisi'nin 14 Mayıs günü yapılan ve Recai Kutan ile Abdullah Gül'ün çekişmesine sahne olan kongresinde Necmettin Erbakan'ın ismi dakikalarca alkışlanmıştı. Salona asılan pankartlar da Recai Kutan'ı destekleyen Erbakan'ı işaret ediyordu. Bu durumun Fazilet'in Refah'ın devamı olduğunun bir kanıtı olduğu iddia edilmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, ‘‘Bu durum kapatma davasında delil olarak değerlendirilebilir’’ demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı