Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP'li Şener: Sivas olayları 'Andıç'la mı yönlendirildi?

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.12.2000 - 00:01

  FP Sivas Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye'de meydana gelen bazı toplumsal olayların, terörün ve bazı faili meçhul cinayetlerin ''bazı Andıçlarla'' yönlendirildiğine ilişkin izlenimler bulunduğunu savundu. Şener, TBMM Başkanlığı'na Başbakan Bülent Ecevit'in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede ''Sivas olaylarında da bir Andıç mevcut mudur?'' diye sordu.

  Şener, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak tarafından ortaya çıkartılan Genelkurmay Başkanlığı'na ait ''Andıç'' başlıklı ''Güçlü Eylem Planı''nda, bazı partilere, gazetecilere, kişi ve kuruluşlara, Şemdin Sakık'ın da ifadelerinden yararlanarak eylem planı uygulanacağının belirtildiğini kaydetti.

  PKK'lı Şemdin Sakık'ın Türkiye'ye getirildiği dönemlerde Madımak Oteli'nin yakıldığını, Türkiye'de bir Alevi-Sünni, Laik-antilaik tartışmasının ortaya çıkarılmak istendiğini öne süren Şener, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  ''Sivas olaylarında da bir Andıç mevcut mudur? Türkiye'de bu olayların tezgahlanmasında, aynen İtalya'da olduğu gibi P2 Mason Locası benzeri bir yapılanmanın, bir çeteleşmenin olduğu söylenmektedir. Bu locayı, bu çeteyi ortaya çıkartmayı düşünüyor musunuz?

  Emekli öğretmen Salman Yüksel tarafından yazılan 'Ankara Çetesinin Vatan Kurtarma Operasyonları' adlı bir kitapta, Sivas olaylarının JİTEM merkezli bir çete tarafından organize edildiği iddiaları mevcuttur. Bu kitaptaki olayları ve bu çeteyi, emrinizdeki birimlere inceletmeyi, soruşturmayı düşünüyor musunuz?

  Bu kitabı yazan, bu olaylar üzerine giden Salman Yüksel'e, eşine ve çocuklarına yıllardan beri işkence ve zulüm uygulanmaktadır. Bu işkence ve zulmü durdurmayı, bu olayları soruşturmayı düşünüyor musunuz?''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı