Gündem Haberleri

  FP'li şair vekil ‘Sevgililer Günü’ için şiir yazdı

  Hürriyet Haber
  12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'lilerin ‘‘Sevgililer Günü’’ atağı sürüyor. Şair milletvekili Yasin Hatipoğlu, ‘‘Sevgililer Günü’’ için şiir yazmanın yanı sıra, Hürriyet'e güzeller güzeli kral eşi Züleyha ile kölesi Hazreti Yusuf'un İslam tarihine geçen ünlü ‘‘yasak aşk’’ öykülerini anlattı.

  İşte Hatipoğlu'nun şiiri:

  Sevgi başa tac olsun, tatlı dillerle gelin

  Katlanın dikenine deste güllerle gelin

  Buket toplayıp gönül çiçeklerini

  ‘Sevgililer Günü’nde sunan ellerle gelin

  YASAK AŞK ÖYKÜSÜ

  Çorum Milletvekili Hatipoğlu'nun, ‘‘sevgi ve muhabbetin insanlık tarihindeki en müstesna örneği’’ diyerek anlattığı ve eski Mısır'da geçen Züleyha ile ‘‘Kenanlı Yusuf’’ diye de tanınan Hazreti Yusuf arasında önce ‘‘yasak aşk’’ olarak başlayıp, sonra mutlu bir evlilikle sonuçlanan öykü şöyle:

  ‘‘Güzeller güzeli Züleyha bir kral eşidir. Yusuf ise Züleyha'nın eşi kral tarafından satın alınmış, kapısındaki bir köledir.

  Züleyha, kapısında köle olan Yusuf'a aşık olur. O kadar üzerine düşer ki, arkadaşları tarafından, ‘hiç bir kral eşi kapısındaki köleye aşık olur mu?' diye kınanır.

  Züleyha, kendisini kınayan arkadaşlarını ne kadar haklı olduğunu göstermek için bir gün yemeğe davet eder. Yemekler yenir, konuklara meyve olarak birer nar dağıtılır. Narı kesmeleri için de ellerine birer keskin bıçak verilir. Tam bu sırada da aradaki perde açılır.

  Yusuf'un emsalsiz güzelliğini gören kadınların aklı başından gider. Öyle ki, ellerindeki keskin bıçaklarla nar soyuyoruz diye parmaklarını keserler. Hatta kestikleri parmaklarının acısını da sonradan farkederler. Ve sonunda da Züleyha'ya hak verirler.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı