Gündem Haberleri

  FP'li milletvekilin dili sürçtü: RP adına konuşacağım

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM'de dün yapılan bütçe görüşmelerinde, Fazilet Partisi Konya Milletvekili Remzi Çetin dili sürçünce ‘‘Refah Partisi adına konuşacağım’’ dedi.

  Kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle hakkında kapatma davası bulunan FP'li vekilen bu sözleri Meclis Genel Kurulu'nda gülüşmelere neden oldu. Meclis oturumunu yöneten MHP'li Murat Sökmenoğlu, FP'li Çetin'i ‘‘Efendim sürçi lisan ettiniz galiba, Refah Partisi dediniz' şeklinde uyardı. Uyarıya bir an şaşıran Remzi Çetin, ‘‘Teşekkür ederim Sayın Başkan' diye karşılık verdi. Bu arada DSP ve MHP milletvekilleri de ‘‘Dervişin fikri neyse zikri odur’’, ‘‘FP'nin kapatılmasına psikolojik delil’’ esprileri yaptı.

  ÖĞRETMEN MAAŞI DÜŞÜK

  Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, eğitime katkı payı olarak şimdiye kadar toplanan paranın 1 katrilyon 20 trilyon liraya ulaştığını bildirdi. TBMM'de, bakanlığının bütçe görüşmesinde konuşan Bostancıoğlu, katkı payına başlandığında 1.7 katrilyon lira toplanmasının hedeflendiğini, ancak bunun yüzde 39'unun gerçekleştiğini söyledi.

  Öğretmen açığı hakkında da bilgi veren Bostancıoğlu, kaynak yetersizliği nedeniyle bilgisayar, İngilizce, iş eğitimi, müzik, okul öncesi öğretmenliği, rehberlik, Türk Dili ve edebiyatı ile Türkçe branşlarında toplam 51 bin 56 öğretmen açığı bulunduğunu söyledi.

  Öğretmen ve öğetim üyelerinin maaşlarının çok düşük olduğunu da belirten Bostancıoğlu, bu mesleğin cazip hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Üniversitelerde emekliliği gelen profesörlerin hemen ayrıldıklarını, araştırma görevlisi kadrolarına ise talep olmadığını söyleyen Bostancıoğlu, ‘‘Bu, bilimin kaynağının kuruduğunu göstermektedir. Ocak ayında umuyorum, buna bir çare bulacağız’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı